REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Niezwykłe muzeum... guzików. Jedyne takie w Polsce

  • Autor: PAP
  • 02 gru 2016 15:21
fot. pixabay.com

Guziki legendy jazzu Milesa Davisa, aktorki Joanny Szczepkowskiej czy paraolimpijczyków, medalistów z Rio - to niektóre z nowych eksponatów w kolekcji Muzeum Guzików w Łowiczu. To jedyne w Polsce muzeum przygotowuje się do przyszłorocznych obchodów 20. rocznicy istnienia.

REKLAMA

W niedzielę, 4 grudnia, w gmachu Muzeum w Łowiczu otwarta zostanie wystawa "Tropem łowickich kolekcji", gdzie eksponowane będą rzadko udostępniane, najcenniejsze obiekty z działu guzików personalnych m.in. św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki i kard. Stefana Wyszyńskiego - powiedział kustosz MG Jacek Rutkowski.

Słynący folklorem Łowicz ma bardzo bogate tradycje kolekcjonerskie, także i współcześnie wiele osób realizuje swoje pasje. Wystawa prezentuje właśnie zbiory kilkunastu lokalnych pasjonatów.

Muzeum Guzików posiada bogatą kolekcję liczącą już ponad 4 tys. eksponatów, której trzon stanowią guziki należące do historycznych oraz współczesnych wybitnych postaci świata nauki, kultury, polityki i sportu. W mijającym roku jego zbiory wzbogaciły się m.in. o dwa guziki legendy jazzu Milesa Davisa, amerykańskiego trębacza i kompozytora.

"Te wyjątkowe eksponaty trafiły do nas za sprawą znakomitego fotografika Marka Karewicza, któremu mistrz jazzu w 1985 r., w uznaniu fotograficznego kunsztu, podarował własną marynarkę. I to od niej pochodzą te guziki" - dodał Rutkowski. Do muzealnych zbiorów trafiły także pierwsze guziki polskich sportowców, którzy z Letnich Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro przywieźli worek medali. Za sprawą wybitnego kolekcjonera, a jednocześnie działacza paraolimpijskiego Henryka Pięty, mistrzowską serię otworzyły guziki: Katarzyny Piekart, brązowej medalistki w rzucie oszczepem i Lucyny Kornobys, wicemistrzyni paraolimpijskiej w pchnięciu kulą.

Zdarza się, że guziki trafiają do zbiorów pocztą, ale czasami wybitne postacie odwiedzające Łowicz, opuszczają miasto bez guzika. Tak było w przypadku aktorki Joanny Szczepkowskiej. "I tu rośnie nasz apetyt na zapisywanie historii guzikami. Otóż jak wiadomo pani Joanna jest córką aktora Andrzeja Szczepkowskiego i wnuczką pisarza Jana Parandowskiego. Być może wkrótce zaprezentujemy ich guziki zwiedzającym naszą stałą ekspozycję" - mówił kustosz MG.

Muzealne zbiory powiększyły się także o guziki m.in. Jerzego Urbana czy prof. Stanisława Nicieji.

Muzeum przygotowuje się do przyszłorocznego jubileuszu 20-lecia istnienia. Wpisuje się on także w 110. rocznicę łowickiego muzealnictwa, albowiem w 1907 r. został zarejestrowany statut Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych, założonego w Łowiczu przez Władysława Tarczyńskiego.

Z tej okazji MG przygotowuje książkę o guzikach ze swojej kolekcji. "Uzbierało się tyle ciekawych historii i anegdot dotyczących guzików i ich właścicieli, że postanowiliśmy podzielić się tą wiedzą. Książka będzie oczywiście ilustrowana naszymi eksponatami" - zapowiada dyrektor tej prywatnej placówki Karolina Wanda Rutkowska.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY