REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Niezwykły materiał wykorzystany w projekcie Wroclavia

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 wrz 2015 12:03
Niezwykły materiał wykorzystany w projekcie Wroclavia
Wroclavia

Wejścia do galerii Wroclavia wykonane będą ze specjalnego, nowoczesnego materiału – GRP. Dlaczego? O tym rozmawiamy z architektem projektu, Markiem Borkowskim z pracowni IMB Asymetria.

REKLAMA

- Wejścia do galerii Wroclavia ukształtowane są w trójpłaszczyznowo giętych materiałach. Aby wykonać coś takiego musimy skorzystać z materiału, który da się termicznie formować. Oczywiście dałoby się to zrobić z aluminium, ale to po pierwsze gorzej wygląda, po drugie nie zapewni takiej powłoki, po trzecie – nie zapewni takiej jakości płaszczyzny – mówi architekt Marek Borkowski.

Architekci rozważali również wykorzystanie innego materiału – corianu. Postawili jednak na GRP. Dlaczego?

- Do samego końca nie mogliśmy zdecydować się czy użyć corianu czy GRP. Ostatecznie uznaliśmy GRP jako materiał bardziej odporny, o wiele bardziej nadający się do naszej koncepcji i lepiej sprawdzający się na zewnątrz. Corian raczej bardziej nadaje się do wykorzystywania go wewnątrz budynków – ocenia architekt.

Barierą dla inwestorów w stosowaniu zarówno corianu, jak i GRP, jest cena. Są to bardzo drogie tworzywa.

- Z naszych doświadczeń i wizyt na wielu obiektach zrealizowanych z corianu wynika, że ten materiał nie najlepiej się starzeje i stwarza problemy techniczne, ponieważ ma dużą rozszerzalność termiczną – mówi Marek Borkowski.

Ciekawostką jest, że materiału tego w swoich projektach używa także Zaha Hadid.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY