REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nobel Tower z oryginalną fasadą projektu Piotra Barełkowskiego

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 28 lip 2015 12:20
Nobel Tower z oryginalną fasadą projektu Piotra Barełkowskiego
Nobel Tower
Nobel Tower z oryginalną fasadą projektu Piotra Barełkowskiego
Nobel Tower z oryginalną fasadą projektu Piotra Barełkowskiego
Nobel Tower z oryginalną fasadą projektu Piotra Barełkowskiego
Nobel Tower z oryginalną fasadą projektu Piotra Barełkowskiego

Współczesne rozwiązania elewacyjne dostępne w budownictwie pozwalają urzeczywistnić nawet najbardziej nowatorskie projekty. Perełki znajdujemy między innymi wśród budynków komercyjnych, które coraz częściej zachwycają niebanalną bryłą. Przykładem takiego miejskiego dzieła sztuki jest poznański Nobel Tower.

REKLAMA

Nobel Tower Centrum Zaawansowanych Technologii to zlokalizowany w Poznaniu budynek parku naukowo-technologicznego, który zaprojektował Piotr Z. Barełkowski.

- Elewacja Nobel Tower inspirowana była układem tkanki mięśniowej, która ma odzwierciedlać działalność medyczno-technologiczną prowadzoną w budynku. Dzięki temu Nobel Tower wyróżnia się zdecydowanie na tle otaczającej go okolicy oraz całego miasta. Niebanalny wygląd uzyskano między innymi dzięki minimalizacji ilości okien, których stosunek do powierzchni elewacji wynosi 1:3. Wartość ta spełnia minimalne wartości normowe, a jednocześnie stwarza odpowiedni komfort użytkowania i pracy. Jednocześnie mimo optymalizacji powierzchni okien zadbano o to, by zapewnić należne widoki z wnętrz budynku, co ma istotny wpływ na jakość przestrzeni biurowej – mówi arch. Piotr Z. Barełkowski ze Studio ADS, reprezentujący jednocześnie inwestora,  firmę Iron Tower Investment.

Struktura budynku została tak zaplanowana, aby zminimalizować wysokość podłogi technicznej do niezbędnej strefy przyokiennej. To, przy wysokości budynku wynoszącej 55 m,  pozwoliło maksymalnie wykorzystać kubaturę i wygospodarować dodatkową kondygnację w wieżowcu.

W obiekcie zastosowano również nowoczesne rozwiązanie w postaci stropów grzewczo-chłodzących oraz rozproszonego systemu wentylacji i klimatyzacji z bezpośrednim poborem świeżego powietrza regulowanego przez czujniki CO₂ w celu zachowania możliwości otwierania okien podczas pracy klimatyzatorów.

Niecodzienną wizję architektów urzeczywistniła firma Lan-Bud Grzegorz Landowski. Skala przedsięwzięcia wymagała dodatkowej kooperacji z wieloma podmiotami zewnętrznymi. Firma Baumit dostarczyła produkty do wykończenia ok. 12 000 mkw. elewacji. Wykonawca wykorzystał najbardziej zaawansowany system ociepleń Baumit Star, w tym zaprawę klejowo-szpachlową, siatkę z włókna szklanego i podkład gruntujący, a także na modelowany tynk strukturalny.

- Praca nad projektem Nobel Tower była dla nas dużym wyzwaniem. Zarówno problematyka wysokiego budynku i jego ochrony pożarowej, jak i stworzenie obiektu o unikatowym komforcie wymagała od nas niezwykłego zaangażowania, profesjonalizmu oraz dbałości o szczegóły w obliczu przyjętych założeń budżetowych – mówi Piotr Z. Barełkowski.

Nobel Tower to energooszczędny, przyjazny dla użytkowników budynek. Połączenie wysokiej jakości materiałów z kreatywnością i doświadczeniem architektów oraz wykonawców zaowocowało stworzeniem wyjątkowej budowli, która już rok po oddaniu do użytku jest rozpoznawalnym punktem na mapie Poznania.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY