REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Notre Dame pilnie potrzebuje remontu. Potrzeba 100 mln euro

  • Autor: PAP
  • 08 cze 2017 10:55
Notre Dame pilnie potrzebuje remontu. Potrzeba 100 mln euro
fot. Pixabay

Słynna paryska katedra Notre Dame, która w tym roku obchodzi 854. rocznicę swego powstania, potrzebuje pilnie 100 mln euro na niezbędne naprawy przypór, witraży, gargulców i kamieniarki - ostrzegają konserwatorzy.

REKLAMA

Jak napisał kilka dni temu brytyjski dziennik "The Telegraph", "Victor Hugo, który pomógł ocalić katedrę niemal dwa wieki temu swoją powieścią Dzwonnik z Notre Dame, przewracałby się w grobie, gdyby ujrzał, w jakim stanie jest dziś katedra".

Arcydzieło architektury francuskiego gotyku, które przetrwało zbezczeszczenie i zdewastowanie podczas rewolucji francuskiej, może pomieścić ok. 9 tysięcy wiernych. Jej zachodnia fasada należy do najpiękniejszych wśród wczesnogotyckich katedr dzięki swoim idealnym proporcjom. Notre Dame de Paris jest jedną z największych kater świata, nie tylko Paryża, przyciąga co roku ok. 13-14 mln turystów.

- Zbieramy pięć (mln) co roku dzięki naszym gościom i donatorom; państwo ze swojej strony na utrzymanie budowli łoży 2 mln euro rocznie - powiedział dziennikowi "Le Soir" Andre Finot, rzecznik Notre Dame. - Trzeba będzie zmienić paradygmat, jeśli chcemy uratować katedrę i zacząć szukać prywatnych pieniędzy.

Paryska archidiecezja wystosowała w końcu maja apel o połączenie sił i konsolidację środków na prace renowacyjne, szacowanych na 100 mln euro. W celu ratowania katedry Notre Dame powstała m.in. fundacja w USA, by zbierać fundusze za Atlantykiem.

Nazwana Friends of Notre Dame de Paris otrzymała zgodę ministerstwa skarbu USA na zbieranie datków. Wśród turystów z całego świata zwłaszcza Amerykanie są uwrażliwieni na los Notre Dame, a to dzięki... musicalowi granemu od 17 lat w Las Vegas - powiedział dziennikowi "Le Figaro" Michel Picaud, inżynier zaangażowany w prace fundacji.

Na wiosnę 2018 roku arcybiskup Paryża zacznie składać wizyty w dużych amerykańskich miastach, od Nowego Jorku po Los Angeles w celu zmobilizowania bogatych potencjalnych sponsorów ratowania jednego z symboli Paryża.

W połowie maja, jak podały władze kościelne, archidiecezja paryska i Pałac Elizejski podpisały porozumienie mające na celu przyspieszenie prac konserwatorskich, na które w ciągu 10 lat zmobilizowanych zostanie 60 mln euro z kredytów publicznych i funduszy prywatnych. Ramowe porozumienie podpisali minister kultury Audrey Azoulay, kardynał Andre Vingt-Trois i burmistrz Paryża Anne Hidalgo. Do państwowych pieniędzy dojdzie subwencja Fundacji Przyszłość Dziedzictwa Kultury Paryża pod egidą Fundacji Notre Dame.

Katedra, jak wszystkie zabytkowe kościoły we Francji stanowi własność laickiego państwa, które łoży na jej utrzymanie. Są to środki niewystarczające, skoro zawaleniem się grozi jednak strzelista iglica zainstalowana przez Eugene Violette-Le-Duca podczas prac konserwatorskich po zniszczeniach rewolucyjnych. Rozpadają się pinakle (sterczyny), słynne rzygacze (gargulce) odprowadzające wodę deszczową jak najdalej od murów i dodane (nad rozetą) przez architekta chimery, które Viollet-le-Duc zaprojektował, inspirując się ilustracjami Honore Daumiera.

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY