REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowa Huta - sztandarowa dzielnica PRL

  • Autor: PAP
  • 19 lip 2017 09:08
fot. pixabay.com

„Stale o Nowej Hucie” to tytuł wystawy, którą od wtorku można oglądać w Muzeum Dzieje Nowej Huty - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Składają się na nią fotografie, obiekty i prezentacje multimedialne przedstawiające historię sztandarowej inwestycji PRL.

REKLAMA

"To przekrojowa wystawa, przybliżająca dzieje Nowej Huty, która była od 1949 r. przez wiele lat budowana" - powiedział PAP kurator Piotr Kapusta.

Odwiedzający muzeum dowiedzą się, dlaczego Nowa Huta powstała w tej a nie innej lokalizacji, lepiej poznają architekturę dzielnicy, ważne momenty w jej dziejach, a także historię nowohuckiej opozycji w PRL.

Wśród wystawionych przedmiotów są m.in. ręczny podnośnik, który służył murarzom w latach 50 na budowie nowohuckich osiedli; pamiątkowa popielniczka z pierwszego spustu surówki w 1952 r.; żeliwna tablica z czoła lokomotywy przedstawiająca logo Huty im. Lenina; biało-czerwona flaga z napisem "Nowa Huta" wypisaną "solidarycą" - towarzysząca Janowi Pawłowi II w czasie poświęcenia kościoła w Mistrzejowicach.

Obiekty pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa (MHK), ale i z archiwów Instytutu Pamięci Narodowej i z kolekcji prywatnych. Są także fotografie z archiwum Polskiej Agencji Prasowej.

Tytuł wystawy "Stale o Nowej Hucie" wskazuje na to - mówił kurator - że historia tej dzielnicy, przez wielu kochanej, ale i dla wielu utożsamiającej wszystko to, co złe, jest niezwykle bogata i że można by o niej nieustannie opowiadać.

Ekspozycja czynna będzie do 8 października.

Wcześniej Muzeum Dzieje Nowej Huty zasłynęło cyklem wystaw "Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty". Ostatnią prezentacją z tego zapoczątkowanego w 2006 r. cyklu była ekspozycja poświęcona Czyżynom. "Zapomniane dziedzictwo Nowej Huty" przybliżało historię podkrakowskich miejscowości, na terenie których powstała Nowa Huta.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY