REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowa siedziba Teatru Żydowskiego - trwają prace projektowe

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 18 mar 2016 15:08
Nowa siedziba Teatru Żydowskiego - trwają prace projektowe
Wstępne koncepcje inwestycji przy pl. Grzybowskim 12/16 w Warszawie. Prace nad ostatecznym projektem architektonicznym inwestycji nadal trwają
Nowa siedziba Teatru Żydowskiego - trwają prace projektowe
Nowa siedziba Teatru Żydowskiego - trwają prace projektowe
Nowa siedziba Teatru Żydowskiego - trwają prace projektowe
Nowa siedziba Teatru Żydowskiego - trwają prace projektowe
Nowa siedziba Teatru Żydowskiego - trwają prace projektowe

Ghelamco Poland jako inwestor strategiczny wybrany przez Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów ma w planach realizację nowej inwestycji przy placu Grzybowskim 12/16 w Warszawie, będącej siedzibą dla TSKŻ i Teatru Żydowskiego. Obecnie trwają prace nad ostatecznym projektem architektonicznym inwestycji.

REKLAMA

- Obecny budynek służył nam przez blisko 50 lat. W 2010 r. m.in. ze względu na jego poziom wyeksploatowania podjęliśmy decyzję o znalezieniu inwestora strategicznego, który pomógłby nam podnieść jakość powierzchni wykorzystywanej na nasze cele statutowe i dostosować ją do współczesnych standardów. Wtedy też nawiązaliśmy współpracę z firmą Ghelamco, która nie tylko doradziła nam, jak można zagospodarować działkę, tak aby dalej na niej mógł działać i Teatr oraz TSKŻ i powiązane z nami organizacje żydowskie. Firma Ghelamco wykazała się też dużą wrażliwością dla genius loci tego budynku i miejsca, wszelkich elementów historycznych otoczenia obiektu oraz priorytetowej dla nas kwestii zachowania ciągłości funkcjonowania teatru, jak i dbałości o stworzenie w tym wyjątkowym miejscu dla Warszawy nowej przestrzeni publicznej - komentuje to Artur Hoffman, Przewodniczący Zarządu Głównego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.

Budynek znajdujący się przy pl. Grzybowskim 12/16, w którym obecnie mieści się siedziba TSKŻ i Teatr Żydowski, nie jest objęty ochroną konserwatorską i nie jest wpisany w Rejestr Zabytków, a m.st. Warszawa po uzgodnieniach z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego wydało zgodę na jego rozbiórkę.

Proces przygotowania projektu nowej siedziby trwa od kilku lat, ze względu na chęć jak najlepszego dostosowania koncepcji budynku do potrzeb zajmujących go instytucji oraz wielostronnych konsultacji. Ghelamco jako inwestor zamierza w całości pokryć koszt budowy nowej siedziby TSKŻ i Teatru Żydowskiego za kwotę 63 mln złotych. Inwestycja będzie mieć łącznie około 6 500 mkw. powierzchni. Ponadto, za dodatkową kwotę 13 mln złotych deweloper sfinansuje wyposażenie dla Teatru Żydowskiego obejmujące m.in. nowoczesne rozwiązania akustyczne i oświetleniowe, technikę sceniczną oraz wyposażenie widowni. Będzie to bezprecedensowy w Polsce przykład zaangażowania się na taką skalę firmy prywatnej w budowę teatru publicznego.

- Chcemy wykorzystać nasze doświadczenie w tworzeniu przestrzeni publicznych i przekuć je na rozwiązania, które pozwolą podkreślić niepowtarzalny charakter tego fragmentu miasta i jego znaczenie dla historii i kultury. Planujemy m.in. taki układ budynku, który pozwoli na stworzenie prześwitu symbolicznie łączącego Synagogę Nożyków znajdującą się na ul. Twardej z Kościołem Wszystkich Świętych zlokalizowanym bezpośrednio na placu Grzybowskim – mówi Damian Woźniak, członek zarządu Ghelamco Poland.

Do tej pory opracowano już kilka koncepcji budynku, prace nad ostatecznym projektem architektonicznym inwestycji nadal trwają. Inwestor planuje ubiegać się o decyzję dotyczącą warunków zabudowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY