REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowa Wyspa Spichrzów do 2023 r.

  • Autor: PAP
  • 01 kwi 2015 10:53
Nowa Wyspa Spichrzów do 2023 r.
fot. Nowa Wyspa Spichrzów według koncepcji Immobel Poland
Nowa Wyspa Spichrzów do 2023 r.
Nowa Wyspa Spichrzów do 2023 r.
Nowa Wyspa Spichrzów do 2023 r.

Zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku ma się zakończyć do 2023 r. Pierwsze prace budowlane ruszą w 2017 r. W planach są zarówno mieszkania, hotel, sklepy, restauracje, lokale usługowe jak i butikowe biura. Koncepcję przygotowało biuro RKW pod kierownictwem arch. Wojciecha Grabianowskiego.

REKLAMA

31 marca br. w Gdańsku umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym dla przedsięwzięcia - zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów - podpisali przedstawiciele miasta: prezydent Paweł Adamowicz i wiceprezydenci, Andrzej Bojanowski i Wiesław Bielawski oraz reprezentanci konsorcjum Multibud - Immobel, które zrealizuje projekt, Marcin Malka, Wojciech Ciurzyński i Małgorzta Patrycja Van Triet.

Konsorcjum spółek Multibud W. Ciurzyński i Immobel Poland zostało wybrane w czwartym postępowaniu dotyczącym zagospodarowania tego terenu; próby zrealizowania inwestycji na tym terenie podejmowano od ponad 20 lat.

Zagospodarowanie i zabudowa nieruchomości ma się odbyć w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wkładem miasta jest teren o powierzchni ok. 1,7 ha, którego wartość oszacowano na ok. 34 mln zł. Jak poinformowano, miasto ma zapłacić podatek związany z transakcją sprzedaży gruntów, czyli ok. 6 mln zł. Natomiast partner prywatny ma zapłacić gotówkową tzw. premię w wysokości 2,08 mln zł w związku z możliwością realizacji inwestycji w tak eksponowanym i atrakcyjnym obszarze miasta.

Konsorcjum ma zaprojektować, sfinansować i zbudować obiekty zarówno publiczne, jak i komercyjne. Ideą jest stworzenie reprezentatywnej zabudowy stanowiącej architektoniczną wizytówkę miasta.

Członek zarządu Immobel Poland sp. z o.o. Marcin Malka powiedział dziennikarzom, że pierwsze prace budowlane rozpoczną się w 2017 r. Wcześniej - przez 19 miesięcy od podpisania umowy - będą realizowane prace organizacyjne i projektowe. Podał, że realizacja pierwszej, najbardziej prestiżowej części projektu obejmującej hotel, apartamenty i część handlową zakończy się w 2019 r. - To ma być nowoczesna zabudowa, która ma stać się takim znakiem rozpoznawczym Gdańska XXI wieku - dodał. Poinformował, że powstanie ok. 500 mieszkań, hotel i kilkadziesiąt tys. metrów kwadratowych zabudowy usługowej.

Szacunkowy koszt realizacji projektu to ok. 400 mln zł. Malka zapewnił, że trzy duże banki są zainteresowane finansowaniem projektu.

Konsorcjum w ramach przedsięwzięcia ma zrealizować cele publiczne projektu w postaci np. zewnętrznego układu komunikacyjnego, m.in. ulic: Chmielnej, Motławskiej, Pożarniczej oraz części ciągu pieszego przy nabrzeżu. Ma przebudować most Stągiewny na most zwodzony, zbudować marinę na południe od mostu Stągiewnego oraz zbudować ogólnodostępną kładkę dla pieszych, łączącą północny cypel Wyspy Spichrzów z Długim Pobrzeżem. Konsorcjum poinformowało we wtorek, że wszystkie cele publiczne, na które konsorcjum ma przeznaczyć ponad 33 mln zł netto, będą realizowane w pierwszej kolejności.

Wojciech Ciurzyński, właściciel firmy Multibud W. Ciurzyński SA (mniejszościowy udziałowiec konsorcjum) poinformował, że planowane jest w bardzo krótkim czasie postawienie na terenie inwestycji pawilonu, w którym będzie prezentowana koncepcja zagospodarowania Wyspy Spichrzów. - Niczego nie będziemy ukrywać i będziemy cieszyć się, jeśli mieszkańcy Gdańska i nie tylko będą wyrażali swoje uwagi czy pomysły odnośnie inwestycji - dodał.

Teren północnego cypla Wyspy Spichrzów jest wpisany do rejestru zabytków jako historyczny układ urbanistyczny miasta oraz stanowi fragment obszaru uznanego za pomnik historii. Teren inwestycji nie został zabudowany od czasów zakończenia II wojny światowej. Firma Immobel to deweloper działający na rynku belgijskim, luksemburskim i polskim. Firma od 150 lat jest notowana na giełdzie w Brukseli.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY