REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowe muzeum i remont stadionu w planach Wrocławia

  • Autor: PAP
  • 04 sty 2016 11:50
Nowe muzeum i remont stadionu w planach Wrocławia
Centrum Historii Zajezdnia - wizualizacja, Maćków Pracownia Projektowa

Modernizacja zabytkowego Stadionu Olimpijskiego, budowa krytej pływalni i muzeum Centrum Historii Zajezdnia według projektu Pracowni Projektowej Maćków - to największe we Wrocławiu inwestycje, które będą realizowane w 2016 r.

REKLAMA

Modernizacja Stadionu Olimpijskiego i budowa krytej, pełnowymiarowej pływalni wiąże się z zaplanowanymi we Wrocławiu w 2017 r. Światowymi Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich - World Games'2017. Miasto ma gościć wówczas ponad 4 tys. sportowców z całego świata, a stadion będzie głównym obiektem tej imprezy.

Natomiast Centrum Historii Zajezdnia to obiekt wystawienniczy i muzealny, którego otwarcie odbędzie się w sierpniu 2016 r. i będzie elementem całorocznych obchodów Wrocław'2016 - Europejska Stolica Kultury.

Jak powiedział rzecznik spółki Wrocławskie Inwestycje Marek Szempliński, modernizacja stadionu będzie kosztować 124 mln zł i powinna się zakończyć do wiosny 2017 r.

"To obiekt zabytkowy, dlatego wykonawcy muszą ze szczególnym pietyzmem podchodzić do tego zadania, ponieważ w ramach modernizacji nie można naruszyć jego zabytkowego charakteru, ale również trzeba doprowadzić do funkcjonalności wymaganej obecnie obowiązującymi przepisami" - powiedział rzecznik.

Dodał, że jednym z zadań jest przebudowa trybun, na których - zgodnie z przepisami - muszą się znaleźć osobne, pojedyncze krzesełka dla widzów. Zmniejszy to widownię stadionu do 11 tys. osób, ale zapewni większy komfort publiczności.

Zabytkowa elewacja obiektu, wybudowanego w latach 1925-28, zostanie odrestaurowana, przebudowany zostanie dach i zmienione będzie oświetlenie. Na stadionie zachowany zostanie tor żużlowy, natomiast płyta główna zostanie pokryta sztuczną trawą i boisko będzie przystosowane m.in. do meczów rugby.

"Wrocław ma już nowy stadion piłkarski, dlatego zależało nam, by na zmodernizowanym Stadionie Olimpijskim nadal mogły się odbywać mecze żużlowe oraz imprezy sportowe w innych dyscyplinach" - podkreślił Szempliński.

Druga inwestycją związaną z World Games jest budowa pełnowymiarowej, krytej pływalni, która będzie przystosowana do organizacji dużych imprez międzynarodowych. To pierwsza taka pływalnia na Dolnym Śląsku.

Obiekt z pełnym zapleczem, trybunami powstaje przy ul. Wejherowskiej, a ta inwestycja połączona jest też z modernizacją i przebudową odkrytych basenów kąpielowych, które od kilkudziesięciu lat pełniły w tym miejscu funkcję miejskiego kąpieliska. Przebudowa kąpieliska pochłonie 21 mln zł, a nowa pływalnia będzie kosztować prawie 47 mln zł.

"Dzięki nowoczesnej pływalni spełniającej wymogi pełnowymiarowego obiektu sportowego Wrocław zyska możliwość ubiegania się o organizację najważniejszych zawodów pływackich typu mistrzostwa świata. Na co dzień pływalnia będzie służyć mieszkańcom" - zaznaczył Szempliński.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY