REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego opowie jego pełną historię

  • Autor: PAP
  • 27 gru 2017 09:25
fot. shutterstock

Dopiero w nowej siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu możliwe będzie pokazanie pełnej historii tego wydarzenia – uważa dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki. Decyzja o lokalizacji placówki ma zapaść w najbliższym czasie.

REKLAMA

Obecnie Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Poznaniu mieści się w Odwachu na Starym Rynku. Ekspozycja, po zakończonym w ostatnich tygodniach remoncie, zajmuje 340 mkw.

Przebudowa wnętrz siedziby muzeum kosztowała ok. 1 mln zł. Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (WMN) Tomasz Łęcki podkreślił, że przebudowę przeprowadzono z myślą o przyszłorocznych obchodach 100. rocznicy wybuchu zwycięskiej insurekcji i o nowej siedzibie. Muzeum Powstania Wielkopolskiego jest oddziałem WMN.

"Nową ekspozycją chcemy wytworzyć pewien niedosyt: choć jest to muzeum atrakcyjne dla widzów, jest ono absolutnie niewystarczające dla pokazania powstania w sposób konkurencyjny dla innych opowieści historycznych. To będzie można zrealizować dopiero w nowym gmachu" - powiedział Łęcki.

Jak dodał, w ciągu najbliższych tygodni spodziewa się ostatecznej decyzji w sprawie lokalizacji nowej placówki.

"Cały czas w grze jest kilka adresów, ale najciekawsza wydaje się lokalizacja w centrum Poznania, przy ulicach 27 Grudnia i Ratajczaka. Czekamy na decyzję miasta w tej sprawie, potem ogłoszony zostanie konkurs architektoniczny. Nowe muzeum będzie +razy dziesięć+ - już nie ponad 300 m kw., ale 3 tys. m kw. Na takiej powierzchni można będzie zrobić pełną ekspozycję" - powiedział.

Łęcki zapewnił, że choć przyszłoroczną, setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego muzeum będzie świętować jeszcze w dotychczasowych murach, prace nad nową siedzibą mają być już zaawansowane.

"Na setną rocznicę musi być przesądzona lokalizacja, wybrana koncepcja architektoniczna i podpisana umowa na przygotowanie dokumentacji technicznej. Chcemy też, by był już co najmniej ogłoszony konkurs na aranżację ekspozycji" - powiedział. Prace budowlane mają, według Łęckiego, potrwać od 2 do 5 lat - w zależności od zasobności budżetu.

Dyrektor WMN podkreślił, że gotowe są założenia scenariusza ekspozycji w nowym muzeum

"Zaczynamy od hasła, że tu zaczęła się Polska. Pilnowanie polskości było niezwykle ważne dla Wielkopolan pod zaborami - to był główny powód braku ich zgody na nieuwzględnienie Wielkopolski w granicach kraju" - powiedział. Kolejne części ekspozycji pokażą m.in. organizowanie się Polaków w Wielkopolsce w XIX wieku.

"W Kongresówce o pracy organicznej, pozytywizmie mówiło się dopiero po powstaniu styczniowym. U nas gen. Chłapowski wziął się za gospodarkę, sięgał po najlepsze europejskie doświadczenia już po okresie napoleońskim. On wiedział, że kwestie gospodarki, majętności, stanu posiadania Polaków są absolutnie niezbędne, jeśli chcemy myśleć o wybiciu się na niepodległość" - podał Łęcki.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY