REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowe Muzeum Wilna pokaże wielokulturowość miasta

  • Autor: PAP
  • 26 sty 2017 11:25
Nowe Muzeum Wilna pokaże wielokulturowość miasta
fot. pixabay.com

Stolica Litwy będzie miała swoje muzeum – Muzeum Wilna prezentujące wielokulturowe i wielonarodowe dziedzictwo, które przez wieki tworzyli Polacy, Żydzi, Białorusini, Litwini, Rosjanie.

REKLAMA

Jak poinformował  mer Wilna Remigijus Szimaszius, "już jest przygotowywana koncepcja przyszłego muzeum, a w drugiej połowie roku mają się rozpocząć prace przygotowawcze do powstania placówki".

W założeniu ma to być nowoczesne muzeum eksponujące różnorodność kulturową litewskiej stolicy. "Musimy cenić i pielęgnować wielonarodowe dziedzictwo naszego miasta, gdyż bez swej różnorodności Wilno nie jest i nie będzie Wilnem" - powiedział Szimaszius.

Mer Wilna szacuje, że muzealna placówka przy współpracy specjalistów litewskich i zagranicznych powstanie za dwa lata.

Z inicjatywą utworzenia Muzeum Wilna przed kilkoma tygodniami wystąpili posłowie parlamentarnej Grupy 3 Maja. W liście do premiera Litwy, przewodniczącego Sejmu, ministra kultury i mera Wilna wskazali, że ruchy narodowe i niepodległościowe z połowy XIX wieku, okres międzywojenny, gdy Wileńszczyzna była częścią Polski, Holokaust, powojenna repatriacja zrodziły pewne stereotypy, które rzutują na dzisiejsze relacje pomiędzy narodami mieszkającymi w Wilnie i na Wileńszczyźnie.

W liście parlamentarzystów zaznacza się, że dotychczas nie zadbano należycie, by społeczeństwo litewskie dowiedziało się, że od stuleci ziemię wileńską zamieszkują Litwini, Polacy, Żydzi, Białorusini, Rosjanie, którzy mają duży wkład w tworzenie miasta.

"Muzeum Wilna stworzyłoby możliwość lepszego zrozumienia historii miasta, poznania jego dziejów, przyczyniłoby się do budowania wzajemnego zaufania" - czytamy w liście parlamentarzystów.

W środę obchodzona jest 694. rocznica pierwszej wzmianki o Wilnie. Obecnie miasto liczy ponad pół miliona mieszkańców; Litwini stanowią 63,2 proc., Polacy - 16,5 proc., Rosjanie - 12 proc., Białorusini - 3,5 proc., inne narodowości - 4,8 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY