REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowe oblicze PRL-u

  • Autor: Propertydesgin.pl
  • 11 lip 2016 11:20
Nowe oblicze PRL-u
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej, fot. materiały prasowe
Nowe oblicze PRL-u
Nowe oblicze PRL-u
Nowe oblicze PRL-u

W okresie PRL-u stawiano na szybkość realizacji oraz użyteczność danej przestrzeni. Powstające w tym okresie obiekty nie uwzględniały rozwiązań, które ograniczałyby koszty eksploatacji budynku. Obecnie zadaniem projektantów jest usprawnianie parametrów energetycznych budynków powstałych w tamtych latach. Efektem są często spektakularne przemiany.

REKLAMA

Przykładem takiej przemiany jest Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Budynek ten z przełomu lat 70’ i 80’ wybudowany został na miarę tamtych czasów, czyli szybko i tanio. Zastosowana technologia oraz materiały powodowały ogromne straty energii, które generowały niepotrzebne koszty. Ponadto ściany budynku pokryte były płytami azbestowymi, których negatywny wpływ na zdrowie człowieka jest wszystkim dobrze znany. Inwestycja zakładała kompleksową termomodernizację obiektu, aby ograniczyć koszty eksploatacji budynku oraz sprostać normom obowiązującym dla  tego  typu  obiektów.

Prace modernizacyjne rozpoczęto od demontażu i utylizacji ponad 40 ton płyt azbestowych, którymi pokryta była szkoła. Kolejnym etapem realizacji był montaż na elewacji nowej izolacji cieplnej. Z uwagi na specyficzną konstrukcję budynku konieczne było zastosowanie systemu opartego na lekkiej podkonstrukcji aluminiowej. Dlatego zdecydowano się na system podwieszanej elewacji wentylowanej StoVentec R.  Dzięki temu udało się również zniwelować powstałe na przestrzeni lat nierówności ścian. Kolejnym etapem modernizacji była wymiana stolarki okiennej oraz drzwiowej, a także instalacji centralnego ogrzewania. W końcowym etapie  na dachu zamontowano kolektory słoneczne, które ogrzewają wodę zarówno na bieżący użytek zespołu szkół, jak również w dwóch basenach, z których na co dzień korzystają uczniowie.

Całość inwestycji zakończyła się na początku 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY