REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowe pomysły na pokopalniane stawy w Katowicach

  • Autor: PAP
  • 13 kwi 2016 16:09
Nowe pomysły na pokopalniane stawy w Katowicach
Katowice, fot. Fotolia

Możliwości wypoczynku oraz rekreacji i uprawiania sportu oczekują od kompleksu pokopalnianych stawów w Szopienicach-Burowcu mieszkańcy Katowic.

REKLAMA

Morawa, Borki i trzy Hubertusy - I, II i III - to zajmujący aż 89 hektarów zespół 5 stawów, które powstały w miejscu dawnych wyrobisk piasku, wydobywanego na potrzeby górnictwa. Chociaż ich powstanie jest ściśle związane z podziemną eksploatacją węgla, to jednak liczne walory przyrodnicze stanowią przeciwwagę dla stereotypowej wizji poprzemysłowego krajobrazu.

"Woda w stawach ma wysoką jakość, a same stawy stały się całorocznym rajem dla wędkarzy i miejscem wypoczynku dla mieszkańców w sezonie letnim" - wyjaśniła naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska Barbara Lampart.

W październiku ubiegłego roku prezydent Katowic Marcin Krupa zdecydował o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania kompleksu stawów w Szopienicach - Burowcu.

"Mieszkańcy podczas spotkań i indywidualnych rozmów zgłaszali mi wiele różnych, ciekawych pomysłów dotyczących zagospodarowania tego terenu. Podjąłem decyzję, żeby nie prowadzić na obszarze stawów punktowych, wyrywkowych działań, tylko zająć się tą kwestią kompleksowo. Dlatego w ramach konsultacji chciałem zebrać opinie mieszkańców i przedstawicieli różnych środowisk" - podkreślił Krupa.

Do uczestnictwa w konsultacjach zaproszono mieszkańców Szopienic, którzy doskonale znają obszar stawów i są jego częstymi użytkownikami. Dodatkowo każdy zainteresowany mieszkaniec Katowic mógł wypełnić ankietę online i wypowiedzieć się o indywidualnych preferencjach w zakresie przyszłego zagospodarowania tego miejsca. Łącznie w konsultacjach wzięło udział ponad 780 osób (w tym 634 wypełniło ankiety).

Oprócz badania ankietowego, w ramach konsultacji społecznych zorganizowano cykl trzech warsztatów projektowych z mieszkańcami. Pod okiem architektów mieszkańcy uczestniczyli w spacerze badawczym wokół stawów. Przeprowadzono także wywiady fokusowe z harcerzami, wędkarzami, organizacjami ekologicznymi, przedstawicielami "morsów" oraz radą jednostki pomocniczej. Proces konsultacyjny przy udziale mieszkańców zakończono w trakcie otwartego spotkania podsumowującego.

Dla katowiczan, biorących udział w badaniu, nowe zagospodarowanie terenu przede wszystkim musi umożliwić wypoczynek. Taki pogląd wyraziło aż 4 na 5 respondentów.

76 proc. wszystkich badanych za bardzo istotną uznaje funkcję rekreacyjno-sportową. Na trzecim miejscu uplasowała się funkcja ekologiczna oraz ochronna dla środowiska i przyrody. Kolejne wskazania obejmowały funkcje edukacyjne i kulturalne. Zaledwie 12 proc. ankietowanych chciałoby organizowania na terenie kompleksu imprez masowych, a 17 proc. - rozwoju gastronomii.

Za pożądane na tym terenie mieszkańcy uznali nowe elementy małej architektury, takie jak ławki, kosze na śmieci, stoły itp. Tuż za nimi uplasowała się budowa alejek spacerowych i tras rowerowych. Dla 68 proc. mieszkańców ważne jest oświetlenie oraz wydzielenie kąpieliska. 60 proc. respondentów opowiada się za instalacją całorocznych toalet. Ponad połowa respondentów chce wydzielenia miejsca dla strefy piknikowej oraz opowiada się za budową przystani łódek, kajaków i rowerów wodnych.

W badaniu wzięło udział o 10 proc. więcej kobiet niż mężczyzn, najliczniejsza grupą wiekową były osoby pomiędzy 25-34 rokiem życia, następnie pomiędzy 35-44 rokiem życia. Najmniej, bo łącznie 8 proc. respondentów wywodzi się z najmłodszej grupy wiekowej (poniżej 18 roku życia) oraz najstarszej (powyżej 65 roku życia).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY