REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowe rozwiązania w zakresie zarządzania budynkami

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 26 sty 2015 15:17
Nowe rozwiązania w zakresie zarządzania budynkami

Schneider Electric, specjalista w dziedzinie zarządzania energią, i firma Autodesk Inc firma zajmująca się projektowaniem 3D, podpisały porozumienie „Memorandum of Understanding”. Zgodnie z jego postanowieniami firmy rozpoczną współpracę, której celem jest rozszerzenie prac nad rozwiązaniami do zarządzania cyklem eksploatacji obiektów opartych na technologii modelowania informacji o budynkach BIM (Building Information Modeling).

REKLAMA

Umowa o współpracy zakłada poszukiwanie sposobów na wykorzystanie najmocniejszych atutów obu zespołów w celu podniesienia poziomu wydajności energetycznej budynków. Od etapu prac projektowych i konstrukcyjnych, przez cykl eksploatacji, po zakończenie funkcjonowania. Partnerstwo może doprowadzić do opracowania nowych rozwiązań i usług z dziedziny zarządzania przyjaznego dla środowiska, automatyzacji i kontroli budynków oraz metod zarządzania przestrzeniami roboczymi.

Współpraca polegać będzie na wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy i doświadczeń Schneider Electric z zakresu dystrybucji energii elektrycznej oraz rozwiązań do zarządzania energią i budynkami w połączeniu z opartym na technologii BIM oprogramowaniem projektowo-konstrukcyjnym Autodesk, m.in. Autodesk Revit i Autodesk BIM 360.

Obecnie budynki pochłaniają około 40 procent światowej energii, 25 procent dostępnej wody i 40 procent światowych zasobów, odpowiadając jednocześnie za około 1/3 globalnych emisji gazów cieplarnianych. Budynki mieszkalne i biurowo-usługowe zużywają około 60 procent energii elektrycznej wytwarzanej na całym świecie. Jednak to właśnie na tym polu istnieje największy potencjał znacznego ograniczenia emisji gazów odpowiedzialnych za efekt cieplarniany[1]. Zwrot w kierunku cyfrowych procesów opartych na technologii BIM stanowi jeden z elementów działań, które umożliwią podniesienie wydajności energetycznej domów i innych budynków, zapewniając przy tym wyższą elastyczność oraz utrzymanie długoterminowego zrównoważonego rozwoju.

Zastosowanie technologii BIM jest procesem, który rozpoczyna się wraz z opracowaniem inteligentnych modeli 3D, umożliwiających gromadzenie, analizowanie i kompilowanie danych wykorzystywanych podczas planowania, projektowania, budowy i eksploatacji budynków. Informacje zebrane w modelu pozostają skoordynowane i zachowują spójność przez cały czas trwania projektu, pozwalając na prowadzenie symulacji, analiz i prac zbiorowych, co z kolei sprzyja podejmowaniu lepszych decyzji.

Droga prowadząca do zrównoważonego, wysokowydajnego budownictwa rozpoczyna się od wypracowania całościowego, holistycznego spojrzenia na cykl życia budynków – od projektu, przez konstrukcję, po eksploatację – przy jednoczesnym uwzględnieniu potrzeby ich adaptacji do nieustannie zmieniających się potrzeb biznesowych i wymogów organizacji – mówi Jacek Łukaszewski, Prezes Zarządu Schneider Electric Polska. Porozumienie to jest możliwe dzięki prowadzonej przez dziesięciolecia zintegrowanej polityce Schneider Electric, polegającej na tworzeniu rozwiązań do zarządzania budynkami. Są one w stanie ograniczyć zużycie energii, koszty kapitałowe i operacyjne, podnosząc jednocześnie ogólną wydajność biznesową. Widzimy olbrzymi potencjał w cyfryzacji cyklu życiowego budynków. Jesteśmy też przekonani, że nasza współpraca z Autodesk przyczyni się do gruntownej i długoterminowej transformacji branży budowlanej, oferując większą wartość dodatkową wszystkim użytkownikom i odpowiadając na wyzwania energetyczne, przed którymi stoimy – dodaje Jacek Łukaszewski.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY