REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowe Żerniki docenione za innowacyjność

  • Autor: PropertyDesign.pl / wroclaw.pl / humanmag.pl
  • 19 wrz 2016 12:32
Nowe Żerniki docenione za innowacyjność
fot. materiały prasowe biura projektu Nowe Żerniki

Projekt „Nowe Żerniki – Osiedle Europejskiej Stolicy Kultury” realizowany we Wrocławiu dostał główną nagrodę w kategorii Merit Prize (ex aequo z chińskim Wuhan) na najbardziej innowacyjny projekt miejski. Konkurs jest organizowany przez międzynarodowe stowarzyszenie planistów miejskich i regionalnych ISOCARP.

REKLAMA

Nagroda ISOCARP Award Exellence przyznawana jest corocznie przez profesjonalistów w dziedzinie planowania miast, a finaliści prezentują się podczas światowego kongresu. Tegoroczne spotkanie odbyło  się w Durbanie w RPA w dniach 12-16 września. Wydarzenie odbywało się pod hasłem „Miasta jakie mamy – miasta jakich potrzebujemy”. W gronie najważniejszych gości byli m.in. Guy Perry, Vanessa Watson, Nicholas You i Michael Hardman. W kategorii projektów wielkoskalowych wygrały Ottawa i Bruksela. 

– Modelowe osiedle „Nowe Żerniki”, projektowane przez najlepszych wrocławskich architektów, będzie zaspakajać w sposób kompleksowy potrzeby przyszłych mieszkańców – przekonuje Jacek Barski, dyrektor Departamentu Architektury i Rozwoju UM. – Będzie to fragment miasta oparty o idee nowej urbanistyki, z domem kultury i lokalnym bazarkiem, gdzie jest miejsce zarówno dla ludzi młodych jak i dla seniorów. Miejsce, gdzie jest żłobek, przedszkole, szkoła i lekarz rodzinny. Oryginalnie zaprojektowane przestrzenie publiczne będą ułatwiać budowanie więzi społecznych. Budynki i infrastruktura będą spełniać wymogi budownictwa ekologicznego – dodaje.

Więcej o projekcie Nowe Żerniki w magazynie Human.

- Uruchomiliśmy pewien wehikuł organizacyjny - wymyśliliśmy metodę, która sprawia, że każdy robi krok do przodu. Strona miejska, która wykonuje infrastrukturę pod osiedle. Przygotowuje ją już teraz, kiedy osiedle dopiero powstaje, a nie gdy po latach domagają się tego mieszkańcy. Architektów, którzy społecznie, przynajmniej do pewnego momentu, opracowują koncepcję i projekty i uczą się współpracy w bardzo dużych zespołach. Deweloperów, którzy weszli w to na początku ryzykowne, a teraz już bardzo pewne przedsięwzięcie. To od nich wszystkich zależy powodzenie projektu - mówił w kwietniu tego roku Zbigniew Macków, jeden z twórców idei Nowych Żernik, kurator ESK 2016 ds. architektury. Projektant był członkiem delegacji, która odbierała nagrodę ISOCARP.

Przeczytaj całą rozmowę ze Zbigniewem Maćkowem w magazynie Human.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY