REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesne centra kultury z automatyką budynkową

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 cze 2017 11:11
Nowoczesne centra kultury z automatyką budynkową
Centrum Dialogu Przełomy fot. ABB
Nowoczesne centra kultury z automatyką budynkową
Nowoczesne centra kultury z automatyką budynkową
Nowoczesne centra kultury z automatyką budynkową

Dwa znane polskie centra historyczne – Brama Poznania i Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie – zostały wyposażone w całą gamę inteligentnych i energooszczędnych rozwiązań automatyki budynkowej.

REKLAMA

Wybitne polskie projekty architektoniczne coraz częściej zyskują uznanie na arenie międzynarodowej. Liczne krajowe, jak i zagraniczne nagrody zdobywają często obiekty kulturalne, takie jak filharmonie czy muzea. I choć bryły w ramach obecnego trendu przyjmują klasyczne i oszczędne kształty, to wewnątrz pełne są nowoczesnych rozwiązań i technologii.

Brama do nowoczesności

Brama Poznania jest przykładem, jak w dość surowej aranżacji architektonicznej ponad 1000-letnia historia Polski miesza się z innowacyjną technologią, dzięki której zwiedzanie odbywa się w komfortowych warunkach. Realizowana przez firmę InterControls i uruchomiona w 2015 roku inwestycja, dotycząca kompleksowego systemu inteligentnej automatyki budynkowej do sterowania oświetleniem i temperaturą, oparta została na nowoczesnych rozwiązaniach ABB. Zastosowano je zarówno w budynku starych fortów, pełniącym rolę wejścia do muzeum i lobby, a także w przeszklonym tunelu biegnącym nad rzeką i w nowopowstałej części muzealnej.

–W tym projekcie wykorzystaliśmy szerokie portfolio produktowe ABB. Były to systemy sterowania oświetleniem, ciepłem za pomocą zaawansowanych klimatyzatorów tzw. belek chłodzących, roletami w salach konferencyjnych, a także czujniki obecności w przestrzeniach wspólnych czy wideodomofony. Dostarczyliśmy również liczniki energii elektrycznej pozwalające na opomiarowanie zużycia energii w ramach komunikacji z systemem zarządzania budynkiem – wyjaśnia Łukasz Będziński z biznesu produktów i systemów niskich napięć ABB.

Największym wyzwaniem dla tego projektu była stara, historyczna część centrum, znajdująca się pod opieką konserwatora zabytków. Wymagało to zastosowania klasycznego wyglądu nowoczesnych urządzeń w kolorach czarnego matu i szczotkowanej stali.

Budynek, autorstwa studia architektonicznego Ad Artis Emerla Wojda,w 2013 roku został uhonorowany prestiżową nagrodą im. Jana Baptysty Quadro przyznawaną za najlepszą w danym roku realizację architektoniczną w Poznaniu. Brama Poznania była także laureatką VIII edycji ogólnopolskiego konkursu Polska Pięknieje – 7 Cudów Unijnych Funduszy w kategorii obiekt turystyczny 2015. Została również nominowana do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej przyznawanej przez Unię Europejską – Mies van der Rohe Award.

Przełomowe technologie w muzeum

Muzeum Narodowe – Centrum Dialogu Przełomy otrzymało tytuł World Building of the Year 2016 w konkursie World Architecture Festival. Autorem projektu był architekt Robert Konieczny z biura projektowego KWK Promes. Wnętrza budynku, których część zlokalizowana jest pod ziemią, zostały wyposażone w system automatyki budynkowej KNX – oświetlenie ekspozycji i części wspólnej, czujniki obecności zarządzające światłem w częściach wspólnych, a także ogrzewanie podłogowe czy zaawansowane klimatyzatory grzejące i chłodzące, tzw. klimakonwektory. Instalację uruchomiła firma INLOGIC. Zamówienie objęło także dostarczenie rozdzielnic niskiego napięcia.

– Zarówno Brama Poznania, jak i Centrum Dialogu Przełomy, to dla nas niezwykle prestiżowe realizacje. Nowoczesne rozwiązania automatyki budynkowej są dziś bardzo istotnym elementem dla przestrzeni publicznych. Sterowanie „klimatem” – światłem czy ciepłem – ma duży wpływ na to jak zwiedzający spędzają czas w trakcie wizyty w muzeum czy postrzegają poszczególne wystawy i ekspozycje – dodaje Łukasz Będziński.

Centrum Dialogu Przełomy poświęcone jest najnowszej historii regionu zachodniopomorskiego. Stała wystawa obejmuje przełomowe wydarzenia społeczne i polityczne lat 1939-1989.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY