REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowoczesny projekt musi uwzględniać ochronę akustyczną

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 27 kwi 2015 09:45
Nowoczesny projekt musi uwzględniać ochronę akustyczną
Aeropark - Fot. Pilkington Polska
Nowoczesny projekt musi uwzględniać ochronę akustyczną
Nowoczesny projekt musi uwzględniać ochronę akustyczną
Nowoczesny projekt musi uwzględniać ochronę akustyczną

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia zagrożenie hałasem jest drugim, po zanieczyszczeniu powietrza, czynnikiem o najbardziej negatywnym wpływie na zdrowie człowieka. Dlatego skuteczna ochrona akustyczna jest jednym z najważniejszych aspektów nowoczesnego projektowania domów czy obiektów biurowych.

REKLAMA

Zapewnienie osobom przebywającym w budynkach maksymalnego komfortu jest głównym wyznacznikiem nowoczesnej architektury. Energooszczędne, a jednocześnie przyjazne dla użytkowników budynki są projektowane z uwzględnieniem czynników poprawiających samopoczucie użytkowników, takich jak odpowiednia ilość światła dziennego, komfort termiczny czy ochrona przed hałasem zewnętrznym. Stosowanie przez projektantów dużej ilości przeszkleń pozwala spełnić wszystkie te wymagania, łącznie z zapewnieniem skutecznej bariery akustycznej w miejscach o wysokim natężeniu hałasu. Odpowiedni dobór szyb w oknach, wykorzystanie dźwiękochłonnego szkła w fasadach czy nawet szklanych dachach budynków sprawiają, że w transparentnych i otwartych na otoczenie obiektach odnajdziemy upragnioną ciszę i spokój.

Postęp w technologii produkcji i przetwórstwa szkła umożliwia architektom i inwestorom spełnienie założeń estetycznych, a jednocześnie najwyższych wymagań w zakresie redukcji hałasu, stawianych nowoczesnym obiektom dydaktycznym czy biurowym. Jednym z przykładów przemyślanego doboru rozwiązań jest warszawski kompleks biurowy Aeropark Business Centre, zlokalizowany w niewielkiej odległości od międzynarodowego lotniska i ulicy o dużym natężeniu ruchu. Aby ograniczyć wysoki poziom hałasu generowanego przez ruch lotniczy i drogowy, projektanci z pracowni Kuryłowicz & Associates, zastosowali w szybach zespolonych szkło Pilkington Optiphon™ o grubości 8,8 mm. Uzyskana, między innymi dzięki odpowiedniemu doborowi szkła wysoka jakość środowiska wewnętrznego, została doceniona nie tylko przez użytkowników. Jej potwierdzeniem jest przyznanie jednemu z budynków środowiskowego certyfikatu LEED Gold w kategorii „Obiektów Deweloperskich”.

- Ograniczanie hałasu w biurowcach jest głównym czynnikiem poprawiającym koncentrację i podnoszącym efektywność pracy – mówi Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group, która jest producentem szkła architektonicznego. - Szkło o odpowiedniej izolacyjności akustycznej można wykorzystać w wewnętrznych ściankach działowych, poprawiając środowisko pracy w biurach typu open space. Laminowane szkło dźwiękochłonne jest produktem bezpiecznym. Umieszczona pomiędzy taflami szkła folia w przypadku rozbicia utrzymuje kawałki w miejscu, ograniczając ryzyko zranienia.

Ochrona przed hałasem znakiem rozpoznawczym „zielonych” budynków

Technologie i materiały poprawiające nasze zdrowie i samopoczucie stają się wyznacznikiem „zrównoważonej” architektury, przyjaznej użytkownikom i środowisku. Coraz bardziej potrzebna izolacyjność akustyczna jest również istotnym kryterium oceny nowoczesnych budynków, starających się o prestiżowy „zielony” certyfikat, taki jak BREEAM czy LEED. Potwierdza to nowa wersja certyfikacji BREEAM 2013, wprowadzająca obowiązek sporządzenia sprawozdania akustycznego przez odpowiednio wykwalifikowanego akustyka. W najnowszej wersji certyfikacji LEED v4, kryterium wydajności akustycznej stanowi nową kategorię, która obowiązywać będzie od czerwca 2015 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY