REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowohuckie rzeźby odzyskają blask

  • Autor: ZIKiT
  • 01 sie 2017 10:37
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie

Zakończył się przetarg na wybór wykonawcy, który odnowi rzeźby plenerowe w krakowskiej Nowej Hucie. W tym roku ZIKiT wytypował siedem rzeźb i instalacji, dla których w ubiegłym roku został opracowany program konserwatorski. Remont potrwa do jesieni 2017 r.

REKLAMA

Plenerowe rzeźby i instalacje nowohuckie, mimo że reprezentują ten sam okres w sztuce, czyli tzw. czas odwilży, są bardzo różnorodne. Wśród nich jest np. Syrenka  Magdaleny Jaroszyńskiej (1963-65), która stoi w Parku Wiśniowy Sad. Rzeźba wykonana została z zaprawy imitującej kamień z dodatkiem bardzo drobnych, białych kamyków. W gorszym stanie jest natomiast rzeźba znajdująca się na osiedlu Piastów przedstawiająca Kobietę z dzieckiem. Wykonana jest z nietrwałego kamienia – wapienia pińczowskiego. Konserwacji poddana zostanie także Ryba w Parku Ratuszowym, instalacja Skrzydło w  Parku Lotników, Piszczałki przy Zalewie Nowohuckim, betonowa rzeźba na Plantach Bieńczyckich. Przewidziana jest również odnowa malowniczego obiektu na os. Spółdzielczym – instalacji z betonu i mozaiki, utrzymanej w barwach czerwieni i błękitu, która przypomina płomień lub wijącą się kobrę - informuje ZIKiT.

Rrzeźby powstały w latach 60., prawdopodobnie w większości wykonali je artyści mieszkający w Nowej Hucie, wykorzystujący takie materiały jak kamień, beton, blacha, metalowe pręty, płaskowniki, które być może dostawali z kombinatu. Przeważają prace abstrakcyjne, nawiązujące do nurtu sztuki nowoczesnej po 1956 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY