REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowohuckie rzeźby odzyskują blask

  • Autor: zikit.krakow.pl
  • 22 wrz 2017 09:10
fot. shutterstock

Na finiszu remont siedmiu rzeźb ustawionych w różnych miejscach krakowkiej Nowej Huty. Rzeźby te powstały w latach sześćdziesiątych, reprezentują różne style, a ich autorzy w większości są nieznani. Prawdopodobnie w większości wykonali je artyści mieszkający w Nowej Hucie. Wykorzystali oni takie materiały jak kamień, beton, blacha, metalowe pręty, płaskowniki, które być może dostawali z kombinatu. Przeważają prace abstrakcyjne, nawiązujące do nurtu sztuki nowoczesnej po 1956 r.

REKLAMA

W wyniku przetargu, który ZIKiT ogłosił w czerwcu tego roku, zaniedbane rzeźby są systematycznie odnawiane.

Gotowa jest już Syrenka Magdaleny Jaroszyńskiej (1963-65), która stoi w parku Wiśniowy Sad. Rzeźba wykonana została z zaprawy imitującej kamień z dodatkiem bardzo drobnych, białych kamyków. Była ona najlepiej zachowana, ponieważ w 2006 r. przeszła konserwację.

Odnowiona jest również Kobieta z dzieckiem znajdująca się na osiedlu Piastów. Ta rzeźba była w znacznie gorszym stanie – wykonano ją z nietrwałego wapienia pińczowskiego i dlatego postacie były już bardzo rozmyte i coraz trudniejsze do rozpoznania. Od niedawna podziwiać możemy również Piszczałki autorstwa Stanisława Małka składające się z ponad siedemdziesięciu metalowych rurek wykonanych przez hutników z Huty im. Lenina. Rzeźba stoi nad Zalewem Nowohuckim.

Zakończenie remontu wszystkich siedmiu rzeźb przewidziano na 15 października - informuje ZIKiT.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY