REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowy budynek Politechniki Łódzkiej za 51 mln zł

  • Autor: PAP
  • 08 gru 2015 13:54
fot. Fotolia

Ponad 51 mln zł kosztowała budowa i wyposażenie LabFactor, nowego budynku Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. Projekt został zrealizowany przez uczelnię z funduszy unijnych.

REKLAMA

"Oddajemy do użytku nowy gmach, w którym są nowoczesne laboratoria, nowoczesne wyposażenie. I nasuwa się teraz pytanie: gdzie idziemy i jak wykorzystamy tę infrastrukturę? Jeżeli chcemy gonić świat innowacjami, to czas przestać ich gonić i zacząć uciekać. Życzę więc wszystkim, którzy będą tu pracować, by jak najszybciej zacząć uciekać do przodu przed osiągnięciami innych" - powiedział we wtorek podczas uroczystego otwarcia rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki.

Dziekan wydziału IPOŚ prof. Ireneusz Zbiciński podkreślił, że LabFactor to inwestycja "bezpośrednio w studentów", dzięki której uczelnia będzie im mogła zapewnić doskonałe warunki.

"To inwestycja bezpośrednio w studentów, bo jest to budynek dydaktyczny. Nie będziemy tutaj prowadzili badań naukowych, chociaż moglibyśmy, tylko będziemy uczyli. We wrześniu 2014 roku, gdy rozpoczęła się ta inwestycja, czas dla naszego wydziału zaczął mieć wagę historii. Dzięki tej inwestycji będziemy mogli zaoferować usługi dydaktyczne na poziomie światowym jeśli chodzi o sprzęt, infrastrukturę i jakość tego wszystkiego, co będzie do dyspozycji studentów" - powiedział Zbiciński.

Zdaniem przedstawicieli uczelni nazwa LabFactor odzwierciedla wygląd i główne przeznaczenie budynku, który służąc przede wszystkim kształceniu studentów nawiązuje do przemysłowego dziedzictwa miasta.

LabFactor powstał przy wjeździe na kampus A, w pobliżu "Fabryki Inżynierów XXI wieku" - budynku przeznaczonego dla studentów wydziału mechanicznego PŁ. Nowy obiekt ma cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Jego powierzchnia użytkowa to prawie 4,5 tys. mkw., z czego ok. 3,85 tys. mkw. to powierzchnie infrastruktury dydaktycznej.

Z ponad 51 mln zł przeznaczonych na inwestycję ok. 12 mln zł wydano na nowoczesną aparaturę, która znajdzie się w 20 laboratoriach. Do końca grudnia wszystkie mają już być w pełni wyposażone. Pierwsi studenci w LabFactor pojawią się w marcu 2016 r.

"Mając do dyspozycji najnowocześniejszą aparaturę studenci będą tu kształceni na kierunkach inżynierii procesowej, inżynierii biochemicznej i inżynierii środowiska" - poinformował Bielecki.

Zbiciński dodał natomiast, że w LabFactor będzie kształcona kadra dla nadchodzącej ery "zielonej gospodarki", związanej m.in. z odejściem od paliw kopalnych oraz wzmożoną troską o człowieka i ekosystem.

"Od marca 2016 r. blisko 800 naszych studentów uzyska możliwość kształcenia w bardzo nowoczesnej formule dydaktycznej odpowiadającej najwyższym międzynarodowym standardom oraz potrzebom krajowej gospodarki" - zakończył Zbiciński.

Politechnika Łódzka powstała w 1945 roku. Obecnie na uczelni studiuje ok. 20 tys. osób.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY