REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowy Stary Rynek coraz bardziej realny

  • Autor: www.poznan.pl
  • 07 mar 2018 09:33
Nowy Stary Rynek coraz bardziej realny
fot. mat. pras.
Nowy Stary Rynek coraz bardziej realny
Nowy Stary Rynek coraz bardziej realny
Nowy Stary Rynek coraz bardziej realny

Radni wyrazili zgodę na starania miasta o dofinansowanie w wysokości 30 mln zł ze środków unijnych remontu płyty Starego Rynku w Poznaniu. Inwestycja powinna się zakończyć w 2021 roku.

REKLAMA

Poznań ubiega się o dofinansowanie na realizację projektu "Rewaloryzacja przestrzeni płyty Starego Rynku w Poznaniu wraz z przekształceniem fragmentu bloku śródrynkowego (ul. Jana Baptysty Quadro) w pasaż kultury".

- Jeszcze w marcu złożymy wniosek do konkursu ogłoszonego przez marszałka województwa  w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, Działanie 9.2., Poddziałanie 9.2.1.: "Rewitalizacja miast i ich dzielnic, terenów wiejskich, poprzemysłowych i powojskowych" - informuje Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta Poznania.

Koncepcja przebudowy płyty Starego Rynku zakłada jej wyrównanie. Nie będzie wyraźnie zaznaczonych chodników. Obecny bruk zostanie w większości zachowany.

- Nie jest to bruk historyczny. W latach 60. został on przeniesiony z ul. Głogowskiej - zaznacza Mariusz Wiśniewski. - Po przeprowadzonej inwentaryzacji wybrane zostaną te najlepszej jakości kostki, aby płyta rynku była płaska i przyjazna poruszającym się po niej  osobom niepełnosprawnym czy z wózkami dziecięcymi. Ewentualne szlifowanie kostki, jak na ul. Woźnej, odbędzie się dopiero, kiedy nie uda się z istniejącego materiału uzyskać równej nawierzchni.

Całkowity koszt modernizacji to 55,5 mln zł, z czego 67% ma pochodzić za środków unijnych. Oprócz wyrównania powierzchni płyty Starego Rynku wymienione będą również media, a na ul. Jana Baptysty Quadro powstanie pasaż kultury z rozsuwanym dachem. Wyremontowane zostaną także pomieszczenia Galerii Miejskiej Arsenał, koło której posadzone zostaną drzewa.

Przebudowa Starego Rynku odbywać się będzie w dwóch etapach, aby nie zamykać go całkowicie. Prace powinny się rozpocząć pod koniec 2019 roku, a zakończyć w 2021 roku.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Poznania przegłosowano również projekt uchwały dotyczącej rewitalizacji betonowego brzegu Warty na odcinku miejskim o długości 2,5km. Na tę inwestycję Poznań będzie chciał pozyskać dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości prawie 26 mln zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY