REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Nowy Teatr już w nowej siedzibie w Warszawie

  • Autor: PAP
  • 06 kwi 2016 16:14
Nowy Teatr już w nowej siedzibie w Warszawie
Wizualizacja siedziby Nowego Teatru w Warszawie, fot. Materiały Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr

Od 14 kwietnia spektakle Nowego Teatru będzie można oglądać w jego nowej siedzibie - w zabytkowym garażu MPO w Warszawie. Autorem projektu jest pracownia Piotr Fortuna Architekci, zaś wykonawcą prac firma Skanska.

REKLAMA

Nowa siedziba placówki ma stać się miejscem, centrum kultury nie tylko dla warszawiaków, ale także dla widowni z całej Polski oraz miejscem dialogu kulturalnego i centrum edukacyjnym.

Do tej pory spektakle Nowego Teatru wystawiane były w sali przy Wale Miedzeszyńskim. W 2008 r. powołano Nowy Teatr jako instytucję kultury, otrzymano także od władz miasta obietnicę zagospodarowania nieruchomości przy ulicy Madalińskiego na potrzeby przyszłej siedziby teatru.

"Gdy kończę spektakl przychodzi moment najważniejszej konfrontacji, zadaję sobie pytanie o to, co jest koniecznie, a co nie. Wszystko musi być konieczne w przedstawieniu. Wszystko zaczęło się od wielkich pomysłów. Oglądaliśmy wszystkie prace architektoniczne, proponujące jakieś rozwiązania. Jedno z nich zostało nawet przyjęte, potem wszystko upadło. Dziś wiem, że stworzyliśmy miejsce konieczne" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w siedzibie Nowego Teatru przy ulicy Madalińskiego dyrektor artystyczny teatru Krzysztof Warlikowski.

"Początkiem naszych starań o to miejsce był moje młodzieńcze marzenie. Zawsze wydawało mi się, że wejście do teatru to straszny stres - szatnie, poganiające panie, dzwonki, czerwone siedzenia. Dziś myślę sobie, że może już nie będziemy straszyć ludzi tymi kulturalnymi rytuałami, które wypracowaliśmy przez wieki, aż w końcu zaczęły nam ciążyć" - mówił Warlikowski.

"Gdy miałem 18 czy 21 lat znalazłem się w Paryżu i jedynym miejscem, do którego mogłem się udać było Centrum Pompidou - miejsce demokratyczne, gdzie wszyscy siedzieliśmy na dywanach czytając i słuchając muzyki, mając dostęp do kultury. W tym miejscu chcemy zrealizować nasze marzenia o prostocie dostępu do kultury" - wspominał.

Prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniła, że siedziba Nowego Teatru "to pierwsze w Warszawie publiczne przeznaczenie przestrzeni postindustrialnej na potrzeby kulturalne".

"Pan dyrektor Warlikowski powiedział mi, gdy pokonywaliśmy którąś z kolejnych przeszkód na drodze do realizacji projektu: "To mu się jakoś skończyć. Ja pani zaufałem". Był to ogromny wysiłek, miejsce jest wspaniałe, w środku Mokotowa, blisko Śródmieścia" - dodała.

Projekt przebudowy i remontu zabytkowej hali warsztatowej i garażu MPO, wybudowanej w 1927 r. wg. projektu Tadeusza Emmela, został wykonany przez pracownię Piotr Fortuna Architekci z Gdyni. Nadrzędną ideą projektu było zachowanie charakteru hali. Miejsce, hektarowy prostokąt w sercu starego Mokotowa, ma stać się kulturalną agorą, miejscem społecznej interakcji.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY