REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

O czym marzyła architektka Alison Brooks?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 20 paź 2014 15:46
O czym marzyła architektka Alison Brooks?
Wish List Alison Brooks A stool for the kitchen, fot. Petr Krejci

"The Wish List" to projekt Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmy Benchmark Furniture, w ramach którego młodzi projektanci wykonali na życzenie światowej sławy architektów i designerów obiekty ich marzeń z różnych gatunków amerykańskiego drewna liściastego. A architektka Alison Brooks marzyła o... stołku kuchenny.

REKLAMA

Alison Brooks wymarzyła sobie przedmiot, który mogłaby nie tylko mieć, ale także wprowadzić do produkcji. Zamówiła u Felixa de Passa taboret do swojej kuchni, który pasowałby do niemal każdego pomieszczenia. - Stołek jest jednym z najbardziej uniwersalnych domowych mebli – przyznaje Brooks. - To mebel, na którym można przysiąść w każdej chwili, więc wpisany jest w niego pewien dynamizm. Nigdy jednak nie udało mi się znaleźć dobrze zaprojektowanego, pięknego stołka kuchennego, pasującego wysokością do blatu w mojej kuchni - dodaje.

Alison Brooks wybrała wiśnię amerykańską, niedoceniany jej zdaniem gatunek drewna, z którego wykonane przedmioty kolekcjonowała jej matka. - Wiśnia to gatunek z charakterem, ma bardzo delikatny rysunek słojów. Jej kolor ciemnieje z czasem i staje się coraz bardziej nasycony, by osiągnąć niesamowitą barwę umbry - dodaje Brooks.

Stołek składa się z siedziska z wiśni oraz słupka, który de Pass rozciął i wyprofilował za pomocą pary, aby utworzyć trzy nóżki. Wraz z pracownikami firmy Benchmark zastanawiał się jak przymocować do podstawy podnóżek ze stali nierdzewnej w kształcie obręczy. W końcu zdecydował się na trzy niemal niewidoczne metalowe drążki. Alison Brooks pomogła projektantowi udoskonalić mebel tak, by był lekki u góry, a bardziej stabilny u podstawy.

Alison Brooks

Alison Brooks jest laureatką nagrody „Architecture Journal” dla kobiety architekta roku. W 1996 roku założyła własną pracownię, która zajmuje się głównie projektowaniem domów, mieszkań socjalnych i budynków uniwersyteckich, takich jak np. Exeter College w hrabstwie Oxford. Jej pracownia została wyróżniona nagrodą im. Stephena Lawrence’a, Medalem Mansera i Nagrodą Stirlinga.

Felix de Pass

Mieszkający w Londynie projektant Felix de Pass tworzy przede wszystkim proste i funkcjonalne meble, oświetlenie i projekty wnętrz. W trakcie procesu projektowania wykorzystuje najnowsze technologie. Studia na Royal College of Art ukończył w 2009 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY