REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

O historii starej i nowej "Kunsztu Wodnego" w Gdańsku

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 gru 2016 12:00
O historii starej i nowej "Kunsztu Wodnego" w Gdańsku
fot. materiały prasowe
O historii starej i nowej "Kunsztu Wodnego" w Gdańsku
O historii starej i nowej "Kunsztu Wodnego" w Gdańsku

Instytut Kultury Miejskiej (IKM) będzie miał nową siedzibę w budynku „Kunsztu Wodnego”, który powstanie w ramach wielofunkcyjnego kompleksu Forum Gdańsk. Dzięki temu IKM zyska przestrzeń na poszerzenie działalności statutowej, m.in. sale do prowadzenia warsztatów, spotkań, wykładów czy projekcji filmowych. Jednocześnie instytucja będzie kontynuować działalność w przestrzeni publicznej w różnych dzielnicach Gdańska.

REKLAMA

Nowa lokalizacja IKM zapewni korzystniejsze warunki niż dotychczasowa siedziba w kamienicy przy ul. Długi Targ 39/40, a jednocześnie pozwoli zachować otwarty charakter Instytutu. Znajdzie się tam m.in. strefa coworkingowa, księgarnia miejska, cztery sale szkoleniowo-konferencyjne, sala audytoryjna na około 200 miejsc siedzących z funkcją kinową oraz klubokawiarnia. W ramach IKM będzie też nadal działać Obserwatorium Kultury.

- Chcemy, aby nowe miejsce było przyjazne organizacjom pozarządowym, niezależnym twórcom, artystom, organizatorom wydarzeń. Dlatego w 2017 roku rozpoczniemy cykl konsultacji z partnerami społecznymi. Pierwsze spotkanie informacyjne odbędzie się już w styczniu – powiedziała Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

- Instytut Kultury Miejskiej świetnie wpisuje się w ideę zarówno "Kunsztu Wodnego", jak i całego naszego projektu. Forum Gdańsk to kompleks wielofunkcyjny – chcemy, aby odgrywał rolę miastotwórczą, oferując atrakcyjne przestrzenie przeznaczone do odpoczynku oraz organizacji różnego rodzaju wydarzeń o charakterze kulturalnym, społecznym czy edukacyjnym – powiedział Krzysztof Kolasa, menedżer projektu Forum Gdańsk.

Oprócz nowej siedziby IKM, w „Kunszcie Wodnym” znajdzie się punkt informacji turystycznej prowadzony przez Gdańską Organizację Turystyczną oraz przestrzenie przeznaczone na wydarzenia kulturalne i odpoczynek. Odwiedzający będą tu mogli zapoznać się z ofertą kulturalną i rozrywkową Gdańska, a także obejrzeć makietę miasta. Szczególną uwagę warto przy tym zwrócić na około 80 modeli najważniejszych budynków w Śródmieściu, które zostaną wykonane z zachowaniem detali architektonicznych. Za projekt architektoniczny odpowiada Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni.

Historia Kunsztu Wodnego

Nowa nazwa obiektu, poprzednio określanego jako Centrum Dziedzictwa Historycznego Miasta Gdańska, który powstaje w ramach Forum Gdańsk, nawiązuje do dawnej stacji pomp zwanej Kunsztem Wodnym (w tekstach niemieckich Wasserkunst albo Druckwerk, a po łacinie machina hydraulica). Dawniej obiekt znajdował się w miejscu, gdzie do kanału Raduni dochodził drewniany rurociąg dostarczający wodę z jeziora Jasień. Przywilej zezwalający miastu Gdańsk na korzystanie z tego zbiornika wody pitnej został wystawiony w 1536 roku przez Zygmunta I Starego. Aby rozprowadzić wodę po całym terenie Głównego Miasta, konieczne było wytworzenie odpowiedniego ciśnienia. Temu właśnie zadaniu służył Kunszt Wodny będący pierwowzorem budowanych w bliższych nam czasach wież ciśnień. Stanowił on własność miasta, wybudowaną, utrzymywaną, remontowaną i modernizowaną za pieniądze z kasy miejskiej. Odbiorcy wody, czyli właściciele posesji, do których ją tłoczono, ponosili natomiast koszty podłączenia do sieci.Rekomendowane dla Ciebie
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY