REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

O wykorzystaniu nowoczesnych technologii mówi Jakub Zagórski, Skanska

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 05 maj 2015 11:03
O wykorzystaniu nowoczesnych technologii mówi Jakub Zagórski, Skanska
fot. Jakub Zagórski, Skanska
O wykorzystaniu nowoczesnych technologii mówi Jakub Zagórski, Skanska
O wykorzystaniu nowoczesnych technologii mówi Jakub Zagórski, Skanska

Budownictwo wchodzi w nową erę, której wyznacznikiem będzie wykorzystywanie nowoczesnych technologii na szeroką skalę - przekonuje Jakub Zagórski, członek zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu, Skanska Residential Development Poland.

REKLAMA

Jak twierdzi Jakub Zagórski, wykorzystanie technologii 3D w budownictwie na większą skalę jest już tylko kwestią czasu. Po raz pierwszy Skanska zastosowała druk 3D w 2013 roku przy budowie biurowca The 6 Bevis Marks w Londynie, tworząc w ten sposób osłony podparcia dla dachu. - Obecnie wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Loughborought oraz producentami chemii budowlanej i cementu jesteśmy w trakcie pracy nad pierwszą na świecie maszyną do drukowania trójwymiarowych elementów konstrukcyjnych z betonu - zdradza Zagórski i dodaje, że efekty tej współpracy zobaczymy za rok. Nadmienia również, że w przyszłości w ten sposób mogłyby powstawać osiedla czy domy mieszkalne.

W opinii Zagórskiego, drukowanie elementów konstrukcyjnych niesie ze sobą szereg korzyści. - Komponenty, które powstają w fabryce przewożone są na miejsce budowy w formie gotowej do montażu. To znacznie usprawnia proces inwestycji. Czas wykonania może zostać skrócony z kilku tygodni do nawet jednej godziny, a ilość  odpadów znacznie zmniejszona. Przekłada się to na niższe koszty inwestycji - podkreśla.

Zagórski zwraca uwagę na to, że druk 3D zdecydowanie zwiększa kreatywność architektów. Pozwala bowiem na większą dowolność oraz łatwiejsze dostosowywanie projektów do uwarunkowań miejscowych i indywidualnych potrzeb klientów.  

Jak nadmienia Zagórski, druk 3D to nie jedyna technologia, która rewolucjonizuje branżę budowlaną. W jego opinii zyskają na znaczeniu m.in. drony, które mogą zastępować ludzi przy pracach szczególnie trudnych czy ryzykownych. Dzięki temu można znacznie poprawić bezpieczeństwo na placu budowy. 

- W kolejnych latach coraz popularniejsze będą certyfikaty środowiskowe, przyznawane nie tylko budynkom biurowym, ale i mieszkaniowym. Dobrym przykładem mogą być osiedla, wyposażone w systemy nawadniania roślin wodą deszczową czy mieszkania wykończone nietoksycznymi farbami i klejami - prognozuje.

Zdaniem Zagórskiego, budownictwo wchodzi w nową erę, której wyznacznikiem będzie wykorzystywanie nowoczesnych technologii na szeroką skalę z korzyścią dla ludzi, ale i przestrzeni miejskiej oraz środowiska. - Wszystko to wpisuje się w koncepcję zrównoważonego, odpowiedzialnego budownictwa - konkluduje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY