REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Obok odnowionej wieży ciśnień będzie centrum edukacyjne

  • Autor: PAP
  • 02 gru 2016 10:32
Obok odnowionej wieży ciśnień będzie centrum edukacyjne
fot. pixabay.com

Nieużytkowana od ponad 30 lat wieża ciśnień w Ciechanowie, wyjątkowa stalowa konstrukcja wyróżniona w rankingu The World Geography, przejdzie gruntowną renowację, a w jej sąsiedztwie powstanie Eksploratorium Matematyki i Techniki.

REKLAMA

Renowacja wieży, która ma stać się także atrakcją turystyczną miasta, oraz rewitalizacja otaczającego ją terenu, planowana jest na lata 2017-18. przy udziale środków unijnych.

Jak poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Ciechanowa Renata Jeziółkowska, szacunkowy koszt renowacji wieży wraz z zadaniami towarzyszącymi to ponad 7 mln zł. Zaznaczyła przy tym, że realizacja inwestycji możliwa byłaby już w 2017 r., ale dotrzymanie tego terminu zależeć będzie ostatecznie od pozyskania środków zewnętrznych.

Jeziółkowska przypomniała, że w związku z planowaną rewitalizacją wieży ciśnień już w 2015 r. został opracowany program funkcjonalno-użytkowy, który przewiduje m.in. oświetlenie konstrukcji wsporczej torusa, zagospodarowanie i uporządkowanie terenów przyległych, w tym budowę chodników, miejsc parkingowych oraz niecki lustra wodnego wokół podstawy konstrukcji. A także budowę pawilonu, w którym znajdzie się Eksploratorium Matematyki i Techniki, pełniące funkcję edukacyjne.

"Oferta edukacyjna i kulturalna oparta będzie na połączeniu walorów artystycznych wieży oraz wiedzy z zakresu matematyki i techniki. Szczegółowy program merytoryczny zajęć i warsztatów dla dzieci i młodzieży opracowany zostanie przez partnera projektu - Politechnikę Warszawską oraz nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych" - wyjaśniła Jeziółkowska. Dodała, iż Eksploratorium Matematyki i Techniki organizować ma m.in. zajęcia praktyczne dla członków Klubu Młodego Odkrywcy, spotkania z naukowcami, a także wystawy tematyczne.

Położona na peryferiach Ciechanowa wieża ciśnień, będąca zbiornikiem wyrównawczym sieci wodociągowej, została wybudowana przez Mostostal Płock w połowie lat 70. XX wieku według projektu warszawskiego architekta Jerzego Bogusławskiego. Wykonana ze stali konstrukcja składa się z torusa, czyli zbiornika o pojemności 1560 metrów sześc., który przypomina kształtem obwarzanek oraz stanowiącej wsparcie hiperboloidy jednopowłokowej o wysokości 22 metrów, zbudowanej z siatki 64 rur, której podstawa ma średnicę ponad 11 metrów, a szczyt - gdzie osadzony jest torus - prawie 18 metrów.

Konstrukcja ta, jako zbiornik wyrównawczy, była wykorzystywana do lat 80. XX wieku. W 2013 r. nieużytkowana budowla zajęła piąte miejsce w rankingu portalu The World Geography najbardziej oryginalnych wież z całego świata.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY