REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Odkryj alternatywne oblicze Gdyni, czyli sztukę uliczną i dobry design

  • Autor: Propertydesign.pl / UM Gdynia
  • 05 sie 2016 11:01
Odkryj alternatywne oblicze Gdyni, czyli sztukę uliczną i dobry design
Płaskorzeźba na wejściu do tunelu przy ulicy Żwirki i Wigury (fot. Rafał Kołsut)

A może tak raz, planując spacer po Gdyni, porzucić utarty szlak, zostawić za sobą żaglowce i plaże i skupić się na zupełnie innej, artystycznej stronie miasta? W Gdyni, dzięki działalności stowarzyszenia Traffic Design, roi się bowiem od ukrytych skarbów sztuki ulicznej, które tylko czekają, aby zawiesić na nich oko. Teraz, dzięki interaktywnej mapie, nawigacja między muralami i innymi realizacjami stała się jeszcze łatwiejsza.

REKLAMA

Stowarzyszenie Traffic Design już od sześciu lat organizuje w Gdyni festiwal, który pokazuje, że sztuka uliczna, dobre wzornictwo i architektoniczny detal wzbogacają i upiększają przestrzeń publiczną. Impreza słynie przede wszystkim z murali, które pojawiają się co roku na miejskich ścianach. Ale stowarzyszeniu Traffic Desig, organizatorowi festiwalu, Gdynia zawdzięcza też m.in. wysmakowane szyldy sklepów i zakładów rzemieślniczych, designerskie bramy czy instalacje.

Wszystkie te elementy rozsiane są po ulicach miasta, głównie Śródmieścia, często w najmniej oczekiwanych zakamarkach. Aby ułatwić wszystkim zainteresowanym podążanie ich szlakiem, powstała praktyczna, interaktywna mapa.

Tak więc wszyscy, którzy nie widzieli jeszcze muralu „Golfista", „Transatlantyk" czy „1926", ci, którzy nie podziwiali jeszcze eleganckich szyldów na Starowiejskiej, ani najnowszych bram na Abrahama czy 10 lutego - do dzieła! Nie każdy spacer po Gdyni musi kończyć się na bulwarze nadmorskim. Telefony w dłoń, artystyczne podziemie miasta czeka na Was!

Przy okazji wędrówek warto też skierować swoje kroki dosłownie - do podziemia. Wczoraj zakończyła się bowiem metamorfoza przejścia podziemnego pod torami między gdyńskim pogotowiem (ul. Żwirki i Wigury) a ulicą Śląską. To ostatnia tegoroczna realizacja festiwalu Traffic Design. Nie dość, że tunel został przemalowany, to po dwóch jego stronach zawisły abstrakcyjne, geometryczne płaskorzeźby autorstwa Daniela Chazme i Ziemowita Liszka (Mozi). Efekt jest imponujący.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY