REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Odnowione elewacje ukazują zapomniane piękno Nadodrza

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 gru 2015 09:47
Odnowione elewacje ukazują zapomniane piękno Nadodrza
Wrocław Nadodrze

Wrocławska dzielnica Nadodrze objęta jest programem rewitalizacji od 2009 roku. W tym czasie obszar położony na północ od Starego Miasta znacząco się zmienił.

REKLAMA

O dzielnicy mówi się nie tylko w kontekście odnawianych kamienic, lecz również aktywizacji społeczności i wzmocnienia potencjału ekonomicznego. Wszystkie powyższe czynniki wpływają na zmieniający się charakter Nadodrza. W efekcie działań rewitalizacyjnych dzielnica staje się coraz bardziej atrakcyjna dla mieszkańców. Jest miejscem powstawania nowych firm, coraz częściej odwiedzają ją turyści. Na Nadodrze z zainteresowaniem patrzą również inwestorzy i deweloperzy.

Atutem Nadodrza jest jego lokalizacja. Proces rewitalizacji znacznie ułatwia fakt, że dzielnica graniczy z obszarem Starego Miasta oraz urokliwym nabrzeżem Odry, wraz z pobliskimi mostami i zielonymi wyspami. Nadodrze staje się naturalną ekstensją atrakcyjnych turystycznie obszarów miasta, posiadającą jednak wyraźny, odrębny charakter. To idealne miejsce na relaksujące spacery wśród zabytkowych kamienic i odkrywanie – niemal magicznych – zaułków i podwórek. 

Rewitalizacja kluczowych rejonów Nadodrza

Kluczowymi obszarami w procesie rewitalizacji stały się tereny Nadodrza położone najbliżej centrum miasta, tj. ul. Łokietka czy pl. Świętego Macieja. To tutaj artystyczny i rzemieślniczy charakter dzielnicy jest najbardziej widoczny. Przechadzając się ulicami Nadodrza widzimy galerie, pracownie i kafejki, które zachęcają pięknymi ekspozycjami i zróżnicowanym menu. Zmieniły się także same budynki. Odnowione elewacje ukazują zapomniane piękno Nadodrza. Ledwo widoczne niegdyś pierzeje i podwórka oświetlone zostały latarniami. Wiele z tych drugich zostało zagospodarowanych tak, by stały się przestrzeniami przyjaznymi dzieciom.

Zmiany widać również w innych rejonach Nadodrza. Zmodernizowano m.in. gmach Gimnazjum nr 15 przy ul. Jedności Narodowej, a także Liceum Ogólnokształcące nr 1 przy ul. Poniatowskiego. Odświeżonym wyglądem może pochwalić się także komisariat Policji Ołbin. Rewitalizacja obejmuje także tereny zielone. Najczęściej mówi się o dużym Parku Staszica, ale to nie jedyny przykład. W całym Nadodrzu sadzi się więcej krzewów i drzew.

Przestrzeń publiczna = przestrzeń dobra do życia

Dzięki działaniom rewitalizacyjnym Nadodrze zmienia się w przestrzeń oferującą coraz lepszą jakość życia. Remonty, inwestycje i doskonała lokalizacja sprawiają, że osoby myślące o zakupie mieszkania coraz częściej rozważają ten obszar.

Od początku założeniem programu rewitalizacji Nadodrza było ożywienie dzielnicy i zmiana jej wizerunku. Odświeżaniu przykurzonej architektury kamienic z XIX wieku i nadawaniu im dawnego blasku towarzyszą działania mające na celu powstawanie w Nadodrzu galerii, pracowni artystycznych i zakładów rzemieślniczych. Istotnym elementem jest aktywizacja mieszkańców i angażowanie ich w rozwój dzielnicy,  np. poprzez działania kulturalne w podwórkach. Dzięki zmianom w warstwie ekonomicznej i społecznej dzielnica ma szansę stać się tak rozpoznawalnym obszarem Wrocławia jak Rynek czy Ostrów Tumski.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY