REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ogłoszono przetarg na budowę pomnika AK

  • Autor: PAP
  • 26 wrz 2017 13:13
fot. pixabay.com

Przetarg na budowę pomnika Armii Krajowej, który ma stanąć na a Bulwarze Czerwieńskim u stóp Wawelu, ogłosił Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie. Monument ma być gotowy do końca listopada.

REKLAMA

Przetarg dotyczy budowy pomnika wraz z wykonaniem prowadzących do niego ścieżek, ławek, tablic upamiętniających, oświetlenia oraz zagospodarowaniem zieleni. Zainteresowani mogą składać oferty do 10 października.

"Bardzo się cieszymy z ogłoszenia tego przetargu. Ci ludzie, którzy walczyli w szeregach AK, dziś mają ponad 90 lat i co chwilę ktoś z nich odchodzi. Zależy nam na tym, by ten pomnik powstał jak najszybciej" - powiedział PAP mjr Ryszard Brodowski, prezes małopolskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK. Przypomniał, że żołnierze AK podjęli inicjatywę budowy pomnika w 2009 r., ale z różnych powód realizacja tego pomysłu się przeciągała.

Konkurs na budowę pomnika AK w Krakowie został rozstrzygnięty w 2013 r. Wygrał go zespół Aleksandra Smagi. We wrześniu 2013 r. wmurowany został kamień węgielny pod budowę - złożono przy nim także ziemię z miejsc, w których żołnierze AK przelewali krew. Prace nad monumentem nie ruszały jednak ze względu na uwagi architektów i konserwatorów, a także ze względów prawnych. Projekt musiał być korygowany, chodziło m.in. o to, by jego najwyższa części nie zasłaniała widoku na Wawel.

Łącznie na realizację całej inwestycji - budowę pomnika i urządzenie otoczenia - potrzeba ok. 1,2 mln zł. Środki będą pochodzić przede wszystkim z budżetu miasta. Pomysłodawcą budowy pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Rzeźba będzie miała kształt wstęgi (w najwyższym punkcie wysokiej na 3,5 m), która wyłania się spod ziemi. Będzie zbudowana z dwóch stalowych warstw: zewnętrznej w kolorze rdzy i wewnętrznej w kolorze błyszczącej stali. Forma wstęgi odzwierciedla granice Rzeczpospolitej Polskiej w momencie wybuchu II wojny światowej. Monument wyznaczy granice niewielkiego placu - miejsca zebrań, manifestacji i składania hołdu podczas uroczystości patriotycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY