REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ogród Szarytek zabytkiem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 01 kwi 2016 13:29
fot. Fotolia

Teren klasztoru Sióstr Szarytek przy ul. Tamka 35 w Warszawie znalazł się w rejestrze zabytków. Decyzja nie jest jeszcze ostateczna.

REKLAMA

Teren Zakładu, położony w Warszawie, przy ul. Tamka 35, w zachowanej do dziś formie, stanowi jeden z najcenniejszych komponentów krajobrazu kulturowego ukształtowanego w rejonie warszawskiej skarpy i został wpisany do rejestru zabytków z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe  - czytamy na stronie Urzędu Wojewódzkiego Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

Urząd wspomina o wzrastającej presji inwestycyjnej na terenie skarpy wiślanej również w bliskości terenów przyklasztornych, co stanowi zagrożenie dla jej obszaru. Urzędnicy obawiają się, że inwestycje na tym terenie mogą prowadzić do nieuchronnej degradacji walorów widokowych wyeksponowanej na tym odcinku skarpy i zatrzeć historyczną spójność zabytkowego terenu.

Jak wskazano w opinii Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którą MWKZ zlecił w listopadzie 2014 roku „z konserwatorskiego punktu widzenia przeznaczenie części terenu klasztoru na funkcje budowlane, bez uwzględniania zabytkowego kontekstu całego zespołu klasztornego, mogłoby mieć nieodwracalny negatywny wpływ na jego wartości artystyczne, historyczne i naukowe, zarówno wpisanych do rejestru zabytków obiektów klasztornych, jak i całego zespołu”.

Decyzja nie jest ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ogród szarytek był już wpisywany do rejestru zabytków przez poprzedniego wojewódzkiego konserwatora Rafała Nadolnego - wtedy zakonnice odwołały się i ministerstwo uchyliło decyzję.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY