REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Ogrody społecznościowe, czyli zróbmy to razem w mieście

  • Autor: UM Warszawa
  • 28 wrz 2017 09:15
Ogrody społecznościowe, czyli zróbmy to razem w mieście
fot. pixabay.com

W Warszawie działa już blisko 20 ogrodów społecznościowych. Tworzą je nieformalne grupy, ale także stowarzyszenia i instytucje. Podobnie jak różni są ich założyciele, tak odmienny może być ich charakter.

REKLAMA

– Rosnąca sieć ogrodów społecznościowych pokazuje energię mieszkańców stolicy. Warszawa chce ją wspierać i pomnażać – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Zieleń w mieście jest budowana dla mieszkańców i dzięki mieszkańcom. Dzięki nim osoby uprawiające ogrody są zdrowsze, bardziej aktywne, a przede wszystkim bardziej wrażliwe na zieleń. Dzięki ogrodnictwu społecznościowemu tworzą się także wspólnoty, które czują się odpowiedzialne za „swoją część Warszawy”, za jej wygląd i funkcjonowanie.

Od tego roku pomocy stołecznym ogrodom społecznościowym udziela także Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, który od kwietnia br. zawarł trzy umowy w ramach, których organizacje partnerskie wspierają działania miejskich ogrodników – metodycznie i merytorycznie.

– Nasze działania z ogrodnikami zaczęliśmy w kwietniu od warsztatów w ramach zielonego weekendu. Tam rozmawialiśmy m.in. o tym jak miasto i ogrodnicy mogą działać razem i jakie są ich potrzeby, a także o tym jak wspierać nowe i istniejące ogrody, tak by tętniły życiem i zielenią. Wiedzą w tym zakresie dzielą się m.in. specjaliści zaproszeni do współpracy przez Fundację Dóbr Wspólnych i Fundację Altereko. Wspieramy też metodycznie, co ułatwia formowanie grup, wypracowywanie zasad działania i komunikacji.  Tu z pomocą idzie Fundacja Konsultacje Społeczne. Chciałbyś założyć ogród, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Skontaktuj się z nami lub naszymi partnerami, podzielimy się wiedzą i doświadczeniem – mówi Sławomir Sendzielski, koordynator ds. programów rozwoju ogrodnictwa społecznościowego w Zarządzie Zieleni m.st. Warszawy i dodaje – Każdy z warszawskich ogrodów jest inny, tak jak różni są ich założyciele. To jest piękne. Ta różnorodność jest także ich siłą. Odpowiada charakterowi twórców. Oddaje ducha miejsca i ludzi.

Ogólnodostępny charakter ogrodów społecznościowych oznacza, iż każdy może wziąć udział w jego tworzeniu na zasadach wcześniej ustalonych z liderami/grupą inicjatywną. Ogrody mogą mieć bardzo różny charakter. Mogą być ozdobne, rekreacyjne czy warzywno-owocowe. Wszystko w pełni zależy od tworzącej go społeczności, a także miejsca, w którym powstaje.

Obecnie w Warszawie działa 18 ogrodów społecznościowych. Z chęcią stworzenia ogrodu niedawno zgłosiły się… Łazienki Królewskie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY