REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Oko w oko z Nathalie de Vries ze słynnej pracowni MVRDV

  • Autor: Emilia Wiśniewska, Propertydesign.pl
  • 13 maj 2015 13:53
Oko w oko z Nathalie de Vries ze słynnej pracowni MVRDV
Biurowiec Bałtyk, fot. Garvest Real Estate
Oko w oko z Nathalie de Vries ze słynnej pracowni MVRDV
Oko w oko z Nathalie de Vries ze słynnej pracowni MVRDV
Oko w oko z Nathalie de Vries ze słynnej pracowni MVRDV
Oko w oko z Nathalie de Vries ze słynnej pracowni MVRDV
Oko w oko z Nathalie de Vries ze słynnej pracowni MVRDV
Oko w oko z Nathalie de Vries ze słynnej pracowni MVRDV

Pracownia MVRDV pracuje nad projektem biurowca Bałtyk, który powstaje w Poznaniu. Architekt Nathalie de Vries, współzałożycielka holenderskiego biura, opowiedziała redakcji PropertyDesign.pl o tym, jak przebiegały prace i czego nauczyła się w Polsce.

REKLAMA

Jak przebiegały prace projektowe nad Bałtyk?

Nathalie de Vries: - Bardzo dobrze pracuje nam się przy tym projekcie, Poznań to piękne miasto, a lokalizacja Bałtyk jest wyjątkowa. Mieści się blisko centrum, przy dość ruchliwej ulicy. To też historyczne miejsce na mapie Poznania, nie tylko dzięki dawnemu kinu Bałtyk.

Z inwestorem projektu od razu doszliśmy do porozumienia, zarówno w kwestii jakości budynku, jak i jego wizji. Ważnym aspektem było to, że inwestor wiedział czego chce. - Natomiast z miastem było różnie, na pewno długo. Założeniem było to, że ma być to budynek wysoki, o niestandardowej formie. Tuż obok budynku miał być przyjazny skwer dla wszystkich, wewnątrz oczywiście nie tylko biura, ale też usługi – handel, restauracje... Bałtyk to nie tylko zwykły projekt biurowy, ale wartość dla przestrzeni miejskiej w centrum Poznania.

- Z reguły, gdy rozmowy są intensywne i każdy wie czego chce, to projekt wychodzi lepszy. Miasto miało w tym dialogu silną pozycję, jednak my również, ponieważ jesteśmy bardzo doświadczonym biurem projektowym - mówiła Nathalie. - Proces mógł trwać krócej, ale w końcu doszliśmy do porozumienia. Tworzyliśmy w pracowni kilka wariantów bryły tego budynku. Obecnie prace trwają i zobaczymy jaki będzie efekt końcowy, jak budynek będzie funkcjonował w swoim otoczeniu, jak ludzie będą się tam czuć - mówiła.

Poznań robi dobre wrażenie na obcokrajowcach. - To interesujące miasto, lubię w nim przebywać.

Czego nauczyła się pani w Polsce i jak pani ocenia polskie biura projektowe?

- Uważam, że bardzo dbacie o jakość architektury. Ekscytujące jest to, że jeszcze wiele rzeczy może się w Polsce zmienić. Teraz widać ważny moment dla deweloperów i inwestorów. Pojawia się coraz więcej możliwości, aby móc kreować nową lepszą przyszłość - powiedziała współzałożycielka MVRDV.

- Spotykam coraz więcej architektów z Polski, to naprawdę dobrzy specjaliści. Przy projekcie Bałtyk Tower współpracowaliśmy z pracownią NOA Natkaniec Olechnicki Architekci i lokalnym architektem z miasta. Poznałam także młodego architekta z Polski, Macieja Zawadzkiego, który współpracował z wieloma biurami architektonicznymi w Europie, a teraz prowadzi swoje autorskie biuro - mówiła Nathalie de Vries. - Wiem, że Polska ma duże tradycje w designie - przemysłowym, graficznym – ma bogatą historię wzornictwa. Z tego warto korzystać, czerpać również przy projektach. Oczywiście również polscy budowniczy są znani na świecie, bo dobrze budują, są pracowici.

Jak najlepiej zacząć karierę architekta?

- Dobrą nauką dla młodych architektów jest zaczynać od projektów domów jednorodzinnych. Ważne przy takich projektach są aspekty takie jak funkcjonalność, estetyka, dom musi być atrakcyjny wizualnie, a dodatkowo mieć ciekawe otoczenie. Tak samo praktyki nabiera się przy projektach wielorodzinnych – trzeba zadbać o atrakcyjną przestrzeń wokół dla mieszkańców którzy będą żyć w danym miejscu przez lata.

Zauważyłam w wielu krajach, w Niemczech, w Danii, Francji, Holandii, że ważną rolę pełnią deweloperzy, którzy nie tylko chcą czerpać korzyści finansowe ze swoich projektów i realizacji, ale są otwarci na to, co jest dobre dla przestrzeli publicznej wokół ich biurowców czy centrów handlowych. Jakość jest ważna dla nich, coraz ważniejsza. A jestem przekonana, że im wyższa jakość, tym lepsza architektura i tym większe korzyści czerpie inwestor, zarówno materialne jak i wizerunkowe.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY