REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Olivia Four ekologiczna jak The Shard

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 21 kwi 2016 11:10
Olivia Four ekologiczna jak The Shard
Olivia Four, fot. materiały prasowe
Olivia Four ekologiczna jak The Shard
Olivia Four ekologiczna jak The Shard
Olivia Four ekologiczna jak The Shard
Olivia Four ekologiczna jak The Shard

Olivia Four, biurowiec kompleksu Olivia Business Centre w Gdańsku, otrzymał ekologiczny certyfikat BREEAM z bardzo wysoką oceną „Excellent”. To taka sama ocena, jaką otrzymał m.in. najwyższy i najnowocześniejszy budynek w Londynie: ponad 300-metrowy The Shard.  Za projekt Olivia Four odpowiada pracownia BJK Architekci.

REKLAMA

80 proc. wszystkich budynków w Polsce jest certyfikowanych w systemie BREEAM, można więc powiedzieć, że to system do którego branża ma największe zaufanie. W 2013 roku kryteria zmieniły się na bardziej rygorystyczne i od tego czasu uzyskanie wysokiego wyniku jest trudniejsze. Certyfikat BREEAM przyznawany jest na postawie raportu przygotowanego przez licencjonowanego asesora, który podczas certyfikacji bierze pod uwagę specyfikę danego regionu.

– Biurowiec Olivia Four przeszedł pomyślnie dwuetapowy proces certyfikacji BREEAM. W etapie projektowym budynek uzyskał ocenę Excellent. Drugi etap polegał na weryfikacji uzyskanej oceny, ale już po wybudowaniu obiektu. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że nie tylko utrzymaliśmy uzyskany wynik, ale poprawiliśmy rezultat otrzymując dodatkowe punkty. Wysoką punktację osiągnęliśmy dzięki prowadzeniu budowy w przyjazny dla środowiska sposób, stosowaniu materiałów wysokiej jakości, zastosowaniu rozwiązań technicznych pozwalających uzyskać doskonałą charakterystykę budynku, wykorzystaniu nowoczesnych technologii pozwalających kontrolować i odpowiednio sterować systemami budynku – mówi Jerzy Oskroba, dyrektor budowy Olivia Business Centre.

Oryginalnym elementem architektury budynku, który powstał w pracowni BJK Architekci, jest zielony dach, który przede wszystkim absorbuje wodę opadową. Podczas opadów atmosferycznych woda jest wiązana przez rośliny na miejscu, dzięki czemu mniej wody się odprowadza tradycyjną metodą. Dzięki temu można także gromadzić wodę w zbiornikach retencyjnych, które dzięki układowi pomp służą do wykorzystania wody do celów technicznych: mycia chodników, ulic, posadzek na parkingu.

Olivia Four to 11-piętrowy budynek biurowy klasy A, stanowiący czwarty etap inwestycji Olivia Business Centre. Jego charakterystyczna biało-szklana bryła mieści ponad 14,7 tys. mkw. powierzchni biurowej. Olivia Four została oddana do użytku w marcu 2014 r.

 Czy wiesz, że…?

· Tylko jeden biurowiec w Polsce otrzymał najwyższą ocenę w systemie certyfikacji BREEAM, „Outstanding”, i to przy minimalnym zapasie punktów oraz projekcie od początku ukierunkowanym na spełnienie kryteriów tej oceny.

· Dzięki mikrokryształom miki biała elewacja budynku skrzy się w słońcu. Ze względu na śnieżnobiały kolor budynek pierwotnie miał się nazywać Olivia White, jednak finalne wybrano mniej poetycka, ale bardziej praktyczną nazwę Olivia Four. Śnieżna biel jest też dominującym kolorem w holu głównym.

Hol główny budynku Olivia Four jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Trójmieście. Jest wyłożony toskańskim marmurem Bianco Carrara i hiszpańskim Nero Marquina. W lobby stoją ikoniczne meble Barcelona, zaprojektowane przez Ludwiga Mies Van Der Rohe na wystawę międzynarodową w Barcelonie w 1929 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY