REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Optymalna akustyka wnętrz, dzięki sufitom podwieszanym

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 30 cze 2014 15:35
Optymalna akustyka wnętrz, dzięki sufitom podwieszanym
fot. Hunter Douglas
Optymalna akustyka wnętrz, dzięki sufitom podwieszanym
Optymalna akustyka wnętrz, dzięki sufitom podwieszanym
Optymalna akustyka wnętrz, dzięki sufitom podwieszanym

Dźwięk jest czynnikiem, który wpływa na efektywność i dobre samopoczucie w pracy. Znaczenie dobrej akustyki często jest niedoceniane i niestanowi priorytetu dla wykonawców i zamawiających, bo trudno zmierzyć efekt pomiędzy akustyką a produktywnością w pracy.

REKLAMA

Dźwięk, podobnie jak światło, kolor i temperatura, należy do czynników, które wpływają na produktywność i dobre samopoczucie każdego z nas. Tymczasem znaczenie dobrej akustyki jest niedoceniane. Zapewne jest to związane z mierzalnością efektu – trudno jest wskazać jednoznaczną, opartą na danych, relację pomiędzy akustyką a wydajnością pracy. Poza tym, często zakłada się, że problemy z nadmiernym dźwiękiem mogą być rozwiązane na etapie wykończenia i urządzania budynku poprzez wstawienie określonych mebli lub odpowiednie pokrycie podłóg. Ze względu na ograniczenia budżetowe, akustyka nie jest więc największym priorytetem dla wielu wykonawców. W rezultacie, w momencie kiedy obiekt jest już użytkowany, pojawiają się uwagi dotyczące słabej jakości akustyki we wnętrzach budynku.

Zdecydowanie korzystniejszym podejściem jest zastosowanie akustycznych rozwiązań na wczesnym etapie realizacji inwestycji. Hunter Douglas poruszył ten temat w nowym raporcie, prezentującym sufity jako idealne narzędzia do zapewnienia optymalnej akustyki pomieszczeń. Raport skupia się na czterech podstawowych obszarach: służbie zdrowia, edukacji, przestrzeni publicznej i biurowej.

W służbie zdrowia dobra akustyka przekłada się na szybszy powrót do formy pacjentów, a w szkołach przyczynia się do lepszych wyników w nauce. W biurach dobra akustyka wpływa na produktywność pracowników. W przestrzeniach publicznych, takich jak restauracje, zdolność absorpcji dźwięku jest niezbędna dla zrozumienia słów rozmówcy.

Jak pokazuje badanie przeprowadzone w Szpitalu Uniwersyteckim w Huddinge w Szwecji, akustyka odgrywa dużą rolę w lecznictwie. Badanie skupiło się na zmierzeniu wpływu akustyki wnętrz na poprawę stanu zdrowia pacjentów z chorobami kardiologicznymi. Podczas okresu badawczego, standardowe płyty sufitowe odbijające dźwięk zostały zastąpione przez płytki dźwiękochłonne. Po trzech miesiącach zaobserwowano znaczne różnice pomiędzy stanem zdrowia pacjentów, przejawiające się w amplitudzie tętna chorych, którzy cierpieli na zatrzymanie krążenia czy skurcze serca. Pacjenci narażeni na przebywanie w pomieszczeniach ze złą akustyką, musieli być częściej hospitalizowani. Wyniki opisywanego badania wskazują istotność jakości akustyki pomieszczeń w służbie zdrowia. Dźwiękochłonne sufity zapewniają pacjentom warunki ciszy i odpoczynku, które są niezbędne podczas procesu powracania do zdrowia. Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY