REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Organizacje społeczne piszą do wojewody ws. zmian w systemie ochrony warszawskich zabytków

  • Autor: PAP
  • 04 sie 2017 15:02
fot. pixabay.com

Organizacje społeczne wystosowały list do wojewody maz. Zdzisława Sipiery ws. zmian w systemie ochrony warszawskich zabytków. Wyrażają w nim sprzeciw dot. wypowiedzenia porozumienia między wojewodą mazowieckim, Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków a m.st. Warszawą.

REKLAMA

O wypowiedzeniu porozumienia między wojewódzkim i stołecznym konserwatorem zabytków poinformowano we wtorek; ma ono wejść w życie po trzech miesiącach. Wtedy to wojewódzki konserwator będzie sprawował nadzór m.in. nad Krakowskim Przedmieściem. Porozumienie obowiązujące od 2003 r. podpisane przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego dotyczyło powierzenia m.st. Warszawa prowadzenia niektórych spraw z zakresu właściwości wojewody mazowieckiego.

Autorzy listu uważają, że decyzja ws. wypowiedzenia porozumienia powinna zostać cofnięta, a "wszelkie daleko idące zmiany w strukturze stołecznych urzędów zajmujących się opieką nad zabytkami poprzedzone dyskusją i wysłuchaniem różnych racji". "Jednocześnie jako organizacje społeczne deklarujemy gotowość do wzięcia udziału w takiej dyskusji, która zaowocować może wizją pozytywnych i potrzebnych, a zarazem przemyślanych reform" - napisano w liście.

Jak dodano, organizacje społeczne i grupy lokalne "od lat zaangażowane w nagłaśnianie tematyki warszawskich zabytków i ich ochronę", wyrażają stanowczy sprzeciw wobec decyzji wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery. W opinii autorów listu, poza treścią, niezgodę budzi brak konsultacji społecznych oraz uzasadnienia podjętej decyzji. "Naszym zdaniem, będzie ona miała daleko idące negatywne skutki dla ochrony warszawskich zabytków oraz udziału strony społecznej w ich ratowaniu" - czytamy w liście.

Organizacje zwróciły też uwagę na liczbę rozpatrywanych spraw związanych z ochroną warszawskich zabytków. "Miasto przeżywa ogromny napór inwestycyjny i jego zabytkowa tkanka poddana jest w związku z tym dużej presji. Dość powiedzieć, że Stołeczny Konserwator Zabytków (SKZ) tylko w ciągu roku wydaje prawie 5000 decyzji, ok. 1000 uzgodnień i 2000 zaleceń. Ta liczba przewyższa liczbę podobnych spraw podejmowanych co roku w całym województwie mazowieckim" - poinformowano w liście.

W liście wyrażono również obawę, że pozbawienie Stołecznego Konserwatora Zabytków kompetencji do rozpatrywania spraw, w tym prowadzenia kontroli i egzekucji, będzie równoznaczne ze zwiększeniem obłożenia biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, co może przełożyć się "negatywnie na jakość dokonywanych rozpoznań oraz szybkość podejmowanych decyzji, a tym samym na utratę wielu cennych zabytków lub umniejszenie ich znaczenia poprzez utratę substancji zabytkowych w wyniku prowadzonych prac czy remontów".

Zdaniem autorów listu pracownicy biura Stołecznego Konserwatora Zabytków mają kompetencje i dysponują dobrym rozpoznaniem obiektów na terenie m.st. Warszawy oraz doświadczeniem we współpracy i prowadzeniu dialogu społecznego z warszawskimi organizacjami. Ich zdaniem odebranie SKZ prerogatyw do pełnienia swoich funkcji na dotychczasowych zasadach spowoduje, że pracownicy biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będą musieli zajmować się sprawami, w których dysponują "mniejszym rozpoznaniem", a w związku z większym niż dotychczas obciążeniem, "będzie to prowadziło do ryzyka wielu przekroczeń terminów zawartych w Kodeksie Prawa Administracyjnego, a w konsekwencji do lawinowego wzrostu samouzgodnień".Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY