REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Oświetlenie biura - czy warto wybrać LED?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 31 mar 2016 10:22
Oświetlenie biura - czy warto wybrać LED?
Oświetlenie LED w biurze, fot. GTV
Oświetlenie biura - czy warto wybrać LED?
Oświetlenie biura - czy warto wybrać LED?
Oświetlenie biura - czy warto wybrać LED?

Modny fit-out czy nowe technologie w biurach to dziś podstawa, lecz jeśli chodzi o wydajność pracy w danym miejscu. Aspekty te wciąż pozostają w cieniu odpowiednio dobranego oświetlenia.

REKLAMA

Coraz więcej inwestorów decyduje się na technologię LED, która nie tylko wpasowuje się w nowoczesne, modernistyczne aranżacje, ale co równie ważne – pozwala oszczędzić nawet do 60 proc. energii rocznie.

Wśród kluczowych czynników decydujących o komfortowym i funkcjonalnym miejscu pracy wymienić można m.in. jakość i temperaturę powietrza wewnątrz budynku oraz dobre skomunikowanie pomieszczeń. Aspekty te można pogodzić, decydując się na odpowiedni system oświetlenia LED. Po pierwsze, diody tego typu nie emitują promieniowania nadfioletowego (UV), a ciepło w postaci promieniowania podczerwonego (IR) nie dogrzewa osób i przedmiotów, na które skierowane jest światło. Dzieje się tak ze względu na niższą moc, jakiej źródła ledowe potrzebują na oświetlenie danej strefy, w porównaniu do źródeł tradycyjnych. Liczby mówią same za siebie. Sprawność tradycyjnej żarówki wynosi jedynie 2 proc. Pozostałe 98 proc. uwalniane jest na zewnątrz w postaci energii termicznej, co dodatkowo obniża komfort cieplny wewnątrz pomieszczeń. Dla porównania, diody LED osiągają wydajność rzędu 20 proc.

Różnica widoczna gołym okiem

W przypadku długotrwałej pracy przed komputerem istotny jest sposób, w jaki zachowuje się dane źródło światła. Źródła o częstotliwości zbliżonej do częstotliwości prądu sieciowego, takie jak np. świetlówki liniowe, męczą oczy i układ nerwowy. Źródła ledowe mają tę przewagę, że nie pulsują i świecą światłem ciągłym, dlatego nie męczą wzroku pracowników wpatrzonych przez długie godziny w ekrany komputerów. Ponadto, ledy dysponują parametrami świetlnymi skrojonymi pod potrzeby zróżnicowanych przestrzeni biurowych. Rozwiązania tego typu oferują nie tylko szeroką paletę kolorów świecenia, ale też temperatury barwowej – dostępne są źródła o barwie białej ciepłej, jak też neutralnej oraz zimnej. – Ciepłe i miękkie światło pozwala nam się wyciszyć i odprężyć, dlatego można je z powodzeniem stosować w salach konferencyjnych czy pokojach spotkań z klientami – wyjaśnia Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV specjalizującej się w branży oświetlenia i akcesoriów meblowych. – W przypadku przestrzeni typowo do pracy, inwestorom polecamy oprawy wpuszczane o białym, neutralnym świetle, takie jak Master, Joker, Celta, Roma czy Verona. Światło tego typu pozytywnie wpływa na wydzielanie melatoniny w organizmie, zwiększając tym samym naszą koncentrację – dodaje.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY