Oto najnowszy projekt Zaha Hadid Architects w Chinach. To było szalone tempo inwestycji!PropertyDesign.pl - 05-03-2019 13:00


Nanjing International Youth Cultural Centre wykorzystał potencjał Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich z 2014 r., aby stworzyć projekt o trwałym dziedzictwie, który wzmocni i zrewitalizuje najbliższe otoczenie. Co ważne ma zadziałać jako katalizator przyszłych inwestycji w tym kwartale Nankinu. Chińczycy zaprosili do współpracy przy tym wyjątkowym projekcie pracownię Zaha Hadid Architects.

Inwestycja składa się z dwóch smukłych wież hotelowych o łącznej pow. 258,5 tys. mkw., a także z wyjątkowej bryły nowego centrum kulturalnego z zapleczem konferencyjnym o pow. 106,5 tys. mkw., w tym miejskim placem, biurami i strefą wielofunkcyjną. Wyższy wieżowiec hotelowy osiągnął 315 metrów, niższy zaś 255 metrów. W 2014 r. teren ten przeznaczony był na Młodzieżowe Igrzyska Olimpijskie, teraz za sprawą pracowni Zaha Hadid Architects zyskał nową odsłonę. Niesamowite było tempo inwestycji. Centrum kulturalne zostało ukończone w 34 miesiące po rozpoczęciu projektu, a wszystkie prace na miejscu trwały zaledwie 18 miesięcy. To dzięki zastosowaniu przez architektów projektowania 3D BIM. Projekt ukończono w 2018 r.

Sala konferencyjna na 2100 miejsc i lukusowa marka hotelowa Jumeirah

Nowe centrum kulturalne składa się z czterech części: sali konferencyjnej, audytorium, sklepów i strefy dla gości są niezależnymi obiektami otaczającymi dziedziniec centralny. Te cztery części łączą się w całość na wyższych poziomach, dzięki temu piesi mogą przejść przez obiekt na poziomie gruntu. Sala konferencyjna została zaprojektowana na 2100 miejsc i jest wyposażona w wielofunkcyjną scenę, a także proscenium. To idealne miejsce do organizacji konferencji, wydarzeń kulturalnych i teatralnych. Audytorium mieści aż 500 osób, a architekci zadbali o jak najlepszą akustykę przestrzeni.

Nanjing International Youth Cultural Centre udzieliło szerokiego wsparcia nowej inwestycji w Nankinie. Co ważne umożliwiło integrację infrastruktury z nowymi funkcjami, które objęły hotele i centrum konferencyjne prowincji Jiangsu. Niektóre z nowych funkcji jak kładka piesza łącząca miasto z wiejskim krajobrazem wyspy Jiangxinzhou na rzece Jangcy, są sugestywne w wyrazie. Inne zaś, takie jak np. nowy park nad rzeką w miejscu zakopanej drogi ekspresowej mają subtelniejszą formę.

Nowa architektura spod kreski Zaha Hadid Architects wpisała się w otoczenie. Lokalizacja była też nietuzinkowa, bo nowa architektura powstała na skrzyżowaniu ważnej osi miejskiej i rzeki Jangcy. Zlokalizowanie projektu na styku miejskiej tkanki miasta z naturalnym krajobrazem parków położonych nad rzeką stanowią samą w sobie wartość dodatnią.

Dzięki spektakularnej sali konferencyjnej na 2100 miejsc i nowemu hotelowi luksusowej marki Jumeirah, Nanjing International Youth Cultural Centre może być ważnym tu katalizatorem nowych inwestycji w infrastrukturę miejską. To też doskonały przykład jak można udanie zaadaptować tereny po igrzyskach olimpijskich.