REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Oto pierwsza baza kosmiczna w Polsce

  • Autor: Propertydesign.pl / marshub.org
  • 20 cze 2016 15:46
Oto pierwsza baza kosmiczna w Polsce
fot. facebook MARS-Modular-Analog-Research-Station

Budowa pierwszej w Polsce bazy księżycowej stała się faktem. W Rzepienniku Strzyżewskim pod Tarnowem odbyło się uroczyste wbicie łopaty pod budowę laboratorium kosmicznego M.A.R.S.

REKLAMA

Naukowcy z M.A.R.S zebrali na projekt 60 tys. zł, dzięki udanej akcji crowdfundingowej. 20 czerwca br. wbito łopatę pod budowę obiektu. Baza stanie się częścią Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim i ma być największym tego typu ośrodkiem w Europie. W projekt zaangażowanych jest ok. 12 osób, w tym m.in. architekci: Scott Porter i Leszek Orzechowski.

Początkowo przewidywana jest niewielka baza utworzona ze śluzy, 4 kontenerów o wymiarach 6mx2m połączonych kopułą centralną o średnicy 8m. Poza częścią socjalną z panelami kontrolnymi, kuchnią, łazienką i sypialniami w bazie znajdować się będzie brudne i czyste laboratorium zawierające niezbędne osprzętowanie do druku 3D, przeprowadzania analiz skał, analiz mikrobiologii bioreaktorów czy symulacji mikrograwitacji. Dodatkowo znajdzie się miejsce na kombinezony i narzędzia astronautów, magazyny, szklarnia, pomieszczenia z bioreaktorami, generatory energii i utylizacji śmieci.

W trakcie nadchodzących lat astronauci będą rozbudowywać bazę w zależności od możliwości i potrzeb. Na terenie badawczym znajdować się będą różne rodzaje ziemi (m.in. czerwona ziemia zawierająca zwiększone ilości tlenku żelaza), ze skałami przywiezionymi z wulkanów, z meteorytami, oraz specjalnie wytworzonymi symulantami skał księżycowych i marsjańskich.

Planowo obiekt zacznie działać już w drugiej połowie sierpnia na czas pierwszej misji księżycowej z załogą sześciu wyselekcjonowanych astronautów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY