REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Otwarcie laboratorium pełnego technologii projektu Arch-Studio i Skanska

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 maj 2015 15:22
Park Naukowo-Technologiczny w Opolu, fot. Skanska

26 maja br. odbyło się oficjalne otwarcie siedziby Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał zdalnie sterowany robot –SQ1 zaprojektowany przez dr. Andrzeja Błachowicza z firmy BlueSoft, jednego z najemców budynku Inkubatora Przedsiębiorczości w PNT.

REKLAMA

Koncepcja Parku oraz projekt budynku laboratoryjno-doświadczalnego zostały wykonane przez ARCH-STUDIO Sp. z o.o. W nowoczesnym laboratorium będą prowadziły działalność i doświadczenia firmy zajmujące się m.in. biotechnologią, chemią organiczną, automatyką, robotyką i mechatroniką.

Budynek laboratoryjno-doświadczalny, który w ramach Parku Naukowo–Technologicznego w Opolu wykonała Skanska, powstał w formule „zaprojektuj i wybuduj”. – Oznacza to, że w pierwszej kolejności wykonaliśmy projekt budynku laboratoryjno-doświadczalnego, następnie uzyskaliśmy wszelkie niezbędne do rozpoczęcia prac pozwolenia, po czym rozpoczęliśmy budowę – informuje Barbara Gieruś–Świerczyńska, menadżer projektu, Skanska.

Funkcjonalny obiekt
Budynek laboratoryjno-doświadczalny składa się m.in. z hal produkcyjnych i pomieszczeń laboratoryjnych o łącznej powierzchni prawie 1,7 tys. mkw. – Wybudowaliśmy halę technologiczną z możliwością podziału na 4 niezależne moduły oraz pomieszczenia laboratoryjne i biurowe – tłumaczy Barbara Gieruś–Świerczyńska. - Dzisiejsza nauka wymaga nowoczesnego obiektu na miarę XXI wieku, dlatego też budynek laboratoryjno-doświadczalny, który powstał na terenie opolskiego PNT, został wyposażony m.in. w szerokopasmowy internet oraz system pełnej wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w parking zewnętrzny.

W ramach inwestycji Skanska wykonała także niezbędną infrastrukturę zewnętrzną obiektu (przyłącza i sieci) i zagospodarowała teren wokół budynku. Powstały wjazd, parking, plac manewrowy, chodniki, oświetlenie i elementy małej architektury.

Park Naukowo-Technologiczny w Opolu
Zrealizowany przez Skanska budynek laboratoryjno-doświadczalny jest pierwszym etapem budowy Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Celem obiektu jest działanie na rzecz rozwoju regionu opolskiego poprzez stwarzanie korzystnych warunków do rozwoju przedsiębiorczości, ze szczególnym uwzględnieniem sektora wysokich technologii. Docelowo PNT w Opolu ma być kompleksem złożonym z 5 budynków przeznaczonych dla nowych technologii i nauki. Będzie miejscem poszukiwania i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych na styku nauki i biznesu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY