REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Otwarcie Muzeum II Wojny Światowej na początku 2017 r.

  • Autor: PAP
  • 30 cze 2016 09:57
Wizualizacja Muzeum II Wojny Światowej, fot. materiały prasowe

W Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku trwają prace wykończeniowe, instalowane są też kolejne elementy wystawy głównej. Muzeum powinno zostać otwarte na początku 2017 roku - mówił na konferencji prasowej w Gdańsku dyrektor placówki Paweł Machcewicz.

REKLAMA

Nie jest jednak przesądzone w jakiej formie palcówka będzie działać. W połowie kwietnia br. minister kultury ogłosił zamiar połączenia muzeum z powołanym pod koniec ub.r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Ostateczna decyzja ma zapaść do pierwszych dni sierpnia.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej prof. Paweł Machcewicz relacjonował na konferencji prasowej w Gdańsku postępy w budowie. Wyjaśniał, że aktualnie wraz z pracami wykończeniowymi we wnętrzach obiektu prowadzona jest instalacja kolejnych elementów wystawy głównej. "Zamontowane są już pewne wielkogabarytowe eksponaty, a także elementy scenografii w wybranych pomieszczeniach" - powiedział Machcewicz.

Dodał, że kolejne części scenografii wystawy są cały czas produkowane w kilku miejscach w Polsce. "Te elementy wystawy będą stopniowo przywożone i instalowane" - powiedział dyrektor.

"Realne jest zakończenie wszystkich prac budowlanych i montażu wystawy w listopadzie. Później kolejnym etapem będzie uzyskiwanie pozwoleń na użytkowanie od różnych służb, m.in. od straży pożarnej" - powiedział Machcewicz, dodając, że taki proces "trwa zazwyczaj od sześciu tygodni do dwóch miesięcy".

"To wszystko czyni realnym otwarcie muzeum wraz z gotową wystawą główną na początku roku 2017. Czy tak się stanie? Nie wiemy. To nie zależy tylko od nas" - powiedział Machcewicz, przypominając, że w połowie kwietnia br. minister kultury ogłosił zamiar połączenia tej placówki z powołanym pod koniec ub.r. Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.

"Jeśli ten zamiar zostanie wprowadzony w życie, zostanie zlikwidowane działające dotychczas Muzeum II Wojny Światowej. Zostanie anulowany automatycznie mój kontrakt dyrektora, zlikwidowane zostaną ciała doradcze i sprawujące nadzór nad placówką i powołane zostaną nowe władze muzeum, zostanie mu nadany nowy statut, nowy program i będzie to nowa instytucja kultury, nawet jeśli będzie nosiła tę samą nazwę" - powiedział Machcewicz.

Jak mówił, ma nadzieję, iż do takich zmian nie dojdzie, bo oznaczałoby to także ogromne straty dla "pracy, wystawy, a także budżetu państwa". "Likwidacja muzeum musiałaby być poprzedzona inwentaryzacją całego majątku muzeum: w warunkach trwającej budowy jest to praktycznie niemożliwe bez wstrzymania prac budowlanych, a opóźnienie budowy skutkowałoby bardzo wysokimi karami finansowymi, roszczeniami ze strony generalnego wykonawcy budynku i producenta wystawy" - powiedział Machcewicz.

Obecny na konferencji prezydent Gdańska Paweł Adamowicz poinformował, że - "w drodze ustawy o informacji publicznej" - zwrócił się do resortu kultury z prośbą o ujawnienie nazwisk autorów i treści recenzji wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej, które w ostatnim czasie powstały na zlecenie ministerstwa kultury. "Wiemy tylko tyle, że pan minister wystąpił do trzech ekspertów o recenzje. Chcemy poznać treść tych recenzji" - powiedział Adamowicz.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY