REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Otwarcie nowej siedziby katowickiej "filmówki"

  • Autor: PAP
  • 09 paź 2017 10:13
fot. pixabay.com

Designerski i nowoczesny, a jednocześnie nawiązujący do tradycyjnej śląskiej architektury i charakterystycznej czerwonej cegły – taki jest nowy budynek Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który w poniedziałek zostanie oficjalnie otwarty. Obiekt powstał na podstawie projektu barcelońskiego biura BAAS oraz Grupy 5 Architekci z Warszawy.

REKLAMA

Specyfiką nowego budynku jest wtłoczenie go między stare kamienice, a także połączenie nowej zabudowy z już istniejącą. Częścią fasady jest bowiem historyczna ceglana elewacja dawnej fabryki żarówek, którą uzupełnia ażurowa konstrukcja z pustaków ceramicznych.

"Cieszymy się, że będziemy mieli tak oryginalny, a jednocześnie funkcjonalny budynek. Prawdopodobnie jest to jedyna taka budowla na świecie. Jestem bardzo zadowolona z efektu końcowego" - powiedziała PAP dziekan Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr hab. prof. UŚ Krystyna Doktorowicz.

Obecna siedziba wydziału od 1978 r. mieści się w nieprzystosowanych do potrzeb nowoczesnego kształcenia pomieszczeniach dawnego hotelu na pograniczu Katowic i Siemianowic Śląskich.

Dłuższa niż pierwotnie zakładano budowa nowej siedziby wydziału trwała kilka lat. "Teraz budynek jest już odebrany. Oczywiście trwają jeszcze ostatnie poprawki, ale to już drobiazgi, takie jak krzywe listwy, choć je też trzeba poprawić. Sprawdziliśmy dokładnie każde pomieszczenie, ponieważ zależy nam, by wszystko było perfekcyjnie wykonane, by budynek przetrwał długie lata bez remontów" - powiedziała prof. Doktorowicz.

"Wprowadzamy się prawdopodobnie w listopadzie. Teraz czekamy tylko na przywóz mebli do sal wykładowych i gabinetów. Cały sprzęt jest już w przetargach, a po nowym roku będziemy budowali studio. Nie możemy się już doczekać" - dodała dziekan.

Budynek zaprojektowano na rzucie prostokąta z wewnętrznym atrium. Wokół wewnętrznego, niezadaszonego dziedzińca zlokalizowane są główne pomieszczenia wydziału: sala projekcyjno-filmowa i dwukondygnacyjne studio filmowe otoczone m.in. pracownią montażu, dźwięku, reżyserką czy przechowalnią sprzętu filmowego. Na pierwszym piętrze znajdą się pracownie fotograficzne, atelier z wyjściem na taras i ciemnia. Kolejne piętra to głównie sale wykładowe oraz pomieszczenia biurowe.

Nowy obiekt wykorzystuje również przestrzenie starego budynku dawnej fabryki żarówek, gdzie teraz znajduje się biblioteka. "Ten przedwojenny domek jest wkomponowany w nasz duży budynek, co wspaniale się prezentuje. Cały projekt, owszem, ma służyć uniwersytetowi, kształceniu, ale ma też przyczyniać się do powrotu tej okolicy do swej świetności i zachowywaniu naszego dziedzictwa" - podkreśliła prof. Doktorowicz.

Obiekt powstał na podstawie projektu barcelońskiego biura BAAS oraz Grupy 5 Architekci z Warszawy. Na etapie wykonawczym do tych pracowni dołączyło jeszcze biuro Małeccy z Katowic. Wykonawcą jest spółka Mostostal Zabrze-Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Nowa siedziba katowickiej filmówki zlokalizowana jest w pobliżu obecnego kampusu uniwersyteckiego, przy ul. św. Pawła. Działkę pod budowę obiektu Uniwersytet Śląski otrzymał w 2011 r. od miasta Katowice w formie darowizny. To okolica - zwane też kwartałem ulic Pawła, Wodnej, Górniczej - wymaga jednak rewitalizacji. Temu ma też służyć nowy obiekt.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY