REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Otwarcie Pawilonu Polskiego na Biennale Architektury w Wenecji

  • Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • 06 cze 2016 11:37

Plac budowy jako główny „front” architektury i podkreślenie roli robotnika budowlanego – to główne motywy ekspozycji w Pawilonie Polskim na 15. Międzynarodowej Wystawie Architektury – La Biennale di Venezia Fair Building. Uroczyste otwarcie wystawy w Pawilonie Polskim z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odbyło się pod koniec maja br.

REKLAMA

Wicepremier przypomniał długą tradycję udziału Polaków w weneckim Biennale oraz nagrody i wyróżnienia, jakie otrzymywały w przeszłości polskie wystawy. Zwrócił uwagę na szczególną wymowę polskiej ekspozycji podkreślając, że poświęcona jest kwestii sprawiedliwego i etycznego budownictwa, w którym szanuje się prawa i godność robotników. To zaś - jak przypomniał Gliński - przywołuje 10-milionowy ruch polskich robotników Solidarność, którzy domagali się uznania swoich praw i których ruch doprowadził do obalenia komunizmu.

Wystawa w Pawilonie Polskim odpowiada bezpośrednio na temat przewodni biennale — „Reporting from the Front” — poruszając kwestie etyczne związane z rolą najmniej docenianego uczestnika procesu architektonicznego — robotnika budowlanego. Kuratorzy wystawy „Fair Building” uważają, że plac budowy to główny „front” architektury; jest on fizyczną manifestacją każdego realizowanego projektu i pomimo postępu technicznego budowa wciąż w dużej mierze opiera się na pracy fizycznej. Wkład robotników jest pomijany w dyskursie architektonicznym, a procesy budowlane pozostają nieprzewidywalne.

Wystawa w Pawilonie Polskim skupi się na kwestiach etycznych związanych z branżą budowlaną i na poglądach ludzi bezpośrednio w nią zaangażowanych. Pawilon w Giardini podzielony zostanie na dwie części. Główną przestrzeń zajmie instalacja na bazie rusztowania modułowego, stanowiąca bezpośrednie nawiązanie do placu budowy. Jednocześnie wyświetlane będą filmy wideo przedstawiające historie robotników budowlanych, każdy z nich poświęcony jednemu z kluczowych aspektów pracy budowlańca i jej specyfiki. Drugą część wystawy, urządzoną tak, by przypominała salon wystawowy inwestora, wypełnią infografiki prezentujące statystyki na temat branży budowlanej.

Organizatorem wystawy w Pawilonie Polskim jest Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Kuratorami są: Dominika Janicka we współpracy z Martyną Janicką i Michałem Gdakiem. Wystawa będzie czynna od 28 maja do 27 listopada 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY