REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Otwarcie Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji

  • Autor: PAP
  • 12 maj 2017 11:20
fot. pixabay.com

Pawilon Polski na 57. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia prezentuje projekt artystki Sharon Lockhart pod tytułem „Mały Przegląd”. Otwarcie Pawilonu Polskiego nastąpi 13 maja. Biennale trwać będzie do 26 listopada.

REKLAMA

Organizatorem wystawy w Pawilonie Polskim jest Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki.

Projekt, którego kuratorką jest Barbara Piwowarska, nawiązuje do historii ukazującego się w Polsce w latach 1926-1939 dodatku do dziennika "Nasz Przegląd" - "Mały Przegląd", który był tworzony przez dzieci i młodzież oraz do nich skierowany. Pomysłodawcą "Małego Przeglądu" był Janusz Korczak, pedagog i prekursor walki o prawa dzieci.

Projekt Sharon Lockhart mówi o dorastaniu i końcu dzieciństwa, oddając głos młodym kobietom, nastolatkom wchodzącym w dorosłość.

Przekraczanie ledwie dostrzegalnej granicy między dzieciństwem a dorosłością, budowanie tożsamości to motywy obecne w twórczości Sharon Lockhart - amerykańskiej artystki, autorki filmów i fotografii, której prace były pokazywane m.in. w nowojorskich MoMA i Muzeum Guggenheima, Kunsthalle w Zurychu czy londyńskiej galerii Tate Modern.

Film stanowi główną część projektu Mały Przegląd; został on zrealizowany z udziałem wychowanek podwarszawskiego Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii (MOS), które były bohaterkami i współtwórczyniami projektu filmowego "Rudzienko".

Według kuratorki Barbary Piwowarskiej Mały Przegląd to bardzo skomplikowany i rozbudowany projekt, w którym wzięło udział blisko 40 dziewcząt, nastolatek z MOS, z którym artystka Sharon Lockhart od lat współpracuje.

"Filmowe kadry zrealizowane podczas letnich warsztatów z udziałem wychowanek ośrodka w Rudzienku dokumentują upływ czasu i dojrzewanie, ale przede wszystkim Sharon Lockhart chodziło o oddanie głosu, tak jak to było ideą Korczaka, młodym ludziom" - powiedziała PAP kuratorka Barbara Piwowarska.

"Warsztaty dla dziewcząt, to były np. zajęcia taneczne, ruchowe, które miały służyć wyzwoleniu się ekspresji, nauczeniu się mówienia o sobie poprzez ekspresję ciała" - opowiadała Piwowarska. "Ale były też warsztaty pomagające wypowiedzieć się w inny sposób. Dziewczęta przy pomocy redaktorki pracowały na tekstach +Małych Przeglądów+; wybierały fragmenty, które im się podobały i dyskutowały na ich temat".

I właśnie osobną, istotną część instalacji w Pawilonie Polskim stanowi tzw. archiwum, czyli przetłumaczone po raz pierwszy na język angielski +Małe Przeglądy+".

Postać oraz działalność Janusza Korczaka - polskiego pediatry, wybitnego pedagoga żydowskiego pochodzenia i pisarza sięgającego w swojej twórczości po język dzieci - tworzy kontekst i kluczowe sensy Małego Przeglądu. Idąc tropem pedagoga i jego idei "oddawania głosu młodym", Lockhart zbudowała wielowymiarowe dzieło, nawiązujące do tytułowego "Małego Przeglądu".Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY