REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Otwarto kościół ewangelicki po rekonstrukcji

  • Autor: PAP
  • 19 wrz 2017 09:22
fot. pixabay.com

Kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka, który ucierpiał w pożarze w 2014 r., zrekonstruowano w Muzeum „Górnośląskim Parku Etnograficznym” w Chorzowie. Środowa uroczystość otwarcia wpisała się w trwające w tym roku obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji.

REKLAMA

"To szczęśliwe zakończenie historii obiektu, któremu groziło całkowite zniszczenie" - powiedział w rozmowie z PAP Henryk Mercik, członek zarządu woj. śląskiego, które wsparło finansowo rekonstrukcję kościoła kwotą ponad 2 mln zł.

W obiekcie zaplanowano odprawianie nabożeństw, imprez oraz koncertów.

Kościół ewangelicki z Bytomia-Bobrka jest datowany na 1932 r. 85 lat temu podjęto decyzję o budowie w Bytomiu obiektu z wykorzystaniem nowatorskiej konstrukcji szkieletowej i wzniesienie go z przygotowanych wcześniej w fabryce części składowych. Elementy konstrukcyjne - w tym przypominające bumerangi masywne dźwigary z drewna klejonego - zamówiono i wykonano w górnołużyckim zakładzie Christoph & Unmack AG z Niesky.

"Ten kościół nie miał szczęścia. Miejscowa ludność, która z niego korzystała przed wojną, musiała po niej opuścić Bytom. W latach 90. był coraz rzadziej używany przez wspólnotę parafialną. Kiedy oglądałem go w 2010 r., byłem przerażony jego stanem" - wspominał Henryk Mercik.

W celu uratowania kościoła przed kilkoma laty pojawił się pomysł przeniesienia go do chorzowskiego skansenu. W tym okresie przeniesiono do muzeum i zabezpieczono większość oryginalnego wyposażenia świątyni. W lipcu 2014 roku wybuchł pożar, który zniszczył elewację frontową i wieżę kościoła. Jeszcze w tym samym roku uratowane z pożaru m.in. elementy konstrukcyjne oraz okna przewieziono i zmagazynowano w skansenie.

Prace nad rekonstrukcją kościoła rozpoczęto w 2016 r. Odtworzono tapetę, napis nad prezbiterium oraz 100 krzeseł według oryginalnego wzoru. Konserwacji poddano m.in. fisharmonię, ołtarz i ambonę. Wchodząc do kościoła, warto zwrócić uwagę na krzyż ze śladami nadpalenia znajdujący na elewacji zewnętrznej, który przetrwał pożar w 2014 roku.

"Kościół został bardzo wiernie zrekonstruowany, odzyskano skromne piękno jego wnętrza. Ono jest skromne, ale eleganckie, wysmakowane, bardzo dobrze skomponowane" - podkreślił Mercik.

Otwarcie kościoła ewangelickiego to również nowy etap w rozwoju skansenu. Kiedy w 2014 i 2015 r. zyskał ok. 10 ha nowych terenów, powstała koncepcja uzupełnienia dotychczasowej przestrzeni prezentującej tradycyjne budownictwo wiejskie o obszar dworski, a także stworzenia nowej ekspozycji, przedstawiającej budownictwo ery przemysłowej. Tę nową przestrzeń ekspozycyjną w muzeum charakteryzować ma przede wszystkim przemysłowe, a nie tradycyjne podejście do budownictwa drewnianego.

Zgodnie z planami Górnośląskiego Parku Etnograficznego oraz Kościoła ewangelickiego augsburskiego, prócz pełnienia funkcji muzealnej kościół z Bytomia-Bobrka będzie służył społeczności ewangelickiej regionu.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY