REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Otwarto Muzeum Witolda Gombrowicza, ale nie w Polsce

  • Autor: PAP
  • 22 wrz 2017 09:50
fot. pixabay.com

W Vence, w willi Alexandrine, w której w latach 1964-1969 mieszkał Witold Gombrowicz z żoną Ritą, właśnie tam zostanie otwarta przestrzeń muzealna, poświęcona jednemu z najważniejszych polskich pisarzy XX wieku, autorowi "Ferdydurke".

REKLAMA

W uroczystym otwarciu Przestrzeni Muzealnej Witolda Gombrowicza w willi Alexandrine w Vence udział wezmą Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin oraz delegacja polskiego Senatu i Parlamentu z polsko-francuskiej grupy senackiej i parlamentarnej z wicemarszałkiem Senatu Michałem Seweryńskim - poinformowała PAP Dorota Janiszewska-Jakubiak, zastępca Dyrektora Departamentu Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Strat Wojennych MKiDN.

Otwarcia dokona Rita Gombrowicz, żona pisarza, która mieszkała z nim w Alexandrine w latach 1964-1969.

Przestrzeń Muzealna Witolda Gombrowicza została utworzona ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prace konserwatorskie w willi Alexandrine przeprowadzało Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ze środków Programu Ministra, Ochrona Dziedzictwa Kulturowego za Granicą. Konserwacją elementów malarskich willi zajmowało się ponad trzydziestu polskich artystów przez kilka miesięcy.

Willa z 1911 r. w stylu belle epoque została zakupiona przez miasto Vence w roku 1988. Niegdyś była uznawana za perłę architektury, nieodnawiana przez lata, popadła w zaniedbanie. W 2017 r. remont przeprowadziły władze miasta Vence.

Willa Alexandrine ma się stać miejscem spotkań literackich i artystycznych. Na parterze willi znajdować się będzie Biuro Informacji Turystycznej dla miasta Vence i okolic, na I piętrze - "Sala europejska", na II piętrze - Przestrzeń Muzealna Witolda Gombrowicza oraz siedziba Instytutu Gombrowicza, organizacji założonej przez Ritę Gombrowicz.

Jak mówiła Jolanta Freyberg-Pol, autorka i kuratorka wystawy, ekspozycja ukazuje złożoną osobowość Witolda Gombrowicza, polskiego pisarza, człowieka niepokornego, burzącego zastałe stereotypy myślowe, ale też artysty, który doświadczył samotności na emigracji, biedy, choroby i odrzucenia. "Poprzez wybrane cytaty zostanie ukazany Gombrowicz, który wprowadza nas w świat swoich myśli, odkrywa, wyjaśnia i tłumaczy tajniki własnego pisarstwa. Stosując prowokacje intelektualne, fikcje i fantazje, przybierając rozmaite pozy, przywdziewając i zdejmując kolejne maski, zmusza widza do zdobycia dystansu i podjęcia wspólnej z nim +gry+ przeciwko stadnej mitologii, w obronie prawa jednostki" - mówiła Freyberg-Pol.

Prologiem do wystawy jest "Biografia" Witolda Gombrowicza, rodzaj lapidarnego kalendarium życia i twórczości, którą pisarz sam przygotował wspólnie z Konstantym Jeleńskim dla czasopisma "L'Herne". "Biografia" ukazała się już po śmierci pisarza, uzupełniona przez Dominique'a de Roux w 1971 roku.

Kalendarium podzielić można na trzy okresy w biografii: Polska (1904-1939), Argentyna (1939-1963) i Europa (1963-1969). Fotografie, które stanowią ilustracje "Biografii", pochodzą głównie z kolekcji rodziny pisarza. Najcenniejsze wśród nich są zdjęcia z okresu polskiego, niektóre XIX-wieczne.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY