REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Pałac Steinertów, czyli historia Łodzi w pigułce

  • Autor: UM Łódź
  • 15 maj 2017 15:57
Pałac Steinertów, czyli historia Łodzi w pigułce
Projekt Kontrapunkt-V fot. UM Łódź
Pałac Steinertów, czyli historia Łodzi w pigułce
Pałac Steinertów, czyli historia Łodzi w pigułce

Trwają przygotowania do rewitalizacji jednej z pereł łódzkiej architektury, czyli pałacu Steinertów przy ul. Piotrkowskiej 272 a/b, a właściwie całej nieruchomości, na której znajduje się pięć różnego typu zabytkowych obiektów.

REKLAMA

- Sam pałac uzyska nowe funkcje użytkowe oraz komercyjne, a będzie to pierwszy z dwóch przygotowanych już projektów w ramach rewitalizacji kwartałowej. Koszt inwestycji szacowany jest na 38 mln zł, ale 70 proc. stanowić będą środki unijne. Prace chcemy rozpocząć jeszcze w tym roku - zapowiedział szef komitetu sterującego ds. rewitalizacji UMŁ Tomasz Piotrowski.

Jak informuje oficjalny portal miejski Łodzi, zabytkowy obiekt będzie modernizowany pod okiem konserwatora zabytków, a cała posiadłość Steinertów pokazuje historię Łodzi przemysłowej w pigułce, gdyż posiadłość znanego rodu fabrykanckiego z Niemiec obejmuje stary dom tkaczy z lat 40. XIX wieku, wyremontowany już pałac Adolfa Steinerta przy ul. Piotrkowskiej 272 z drugiej połowy XIX wieku oraz unikatowy podwójny w założeniu niesymetryczny budynek pałacowy braci Steinertów - synów protoplasty Karola Gottlieba - zaprojektowany w stylu neorenesansu niemieckiego i zbudowany w latach 1909-1911.

- Na tym przykładzie dobrze widać, jak rozwijała się Łódź w XIX wieku i jak powstawały fabrykanckie fortuny. Ponadto w założeniu pałacowym odtworzymy również wspaniały zimowy ogród, a na fasadach oraz wewnątrz budynku zachowało się sporo interesujących detali architektonicznych i elementów wyposażenia, m.in. parkiety, balustrady, terakota, stolarka, witraże, schody - podkreśliła Kamila Kwiecińska-Trzewikowska, miejski konserwator zabytków.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY