REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Palmiarnia, nowa oranżeria i motylarnia - tak się zmieni Park Oliwski

  • Autor: PAP
  • 20 maj 2016 09:22
Palmiarnia, nowa oranżeria i motylarnia - tak się zmieni Park Oliwski
Park Oliwski, autor: Mariusz Chilmon, źródło: flickr.com

Około 56 mln zł może kosztować rewaloryzacja zabytkowego i najpiękniejszego w Gdańsku Parku Oliwskiego. Ma być przebudowana palmiarnia, powstaną nowe oranżeria i motylarnia. Prace ma nadzorować Rada Programowa Parku Oliwskiego.

REKLAMA

Rada ma m.in. opracować wytyczne do rewaloryzacji parku oraz wypracować model organizacyjny tego obiektu. W gdańskim Wieloletnim Planie Przedsięwzięć Inwestycyjnych na lata 2016 - 2023 na rewaloryzację Parku Oliwskiego zaplanowano jako środki własne kwotę do 28 mln zł. Szacuje się, że łączny koszt prac może wynieść ok. 56 mln zł. Jak podaje Urząd Miasta, brakującą kwotę planuje się pozyskać np. z funduszy unijnych, Regionalnego Programu Operacyjnego lub poprzez Partnerstwo Publiczno-Prywatne.

Zastępca prezydenta Gdańska, Andrzej Bojanowski poinformował, że na palmiarnię planowane jest przeznaczenie ok. 7-8 mln złotych. W tym roku ma być gotowy projekt nowej palmiarni, a w przyszłym roku obiekt ma być przebudowany i zrekonstruowany. Ma powstać nowa, wyższa rotunda.

Prace są konieczne m.in. dlatego, że w obiekcie nie mieści się ok. 17-metrowa palma; liście rośliny są podcinane. Palma daktylowa trafiła do Gdańska ok. 180 lat temu jako pamiątka z wypraw jednego z gdańskich cystersów. Jest najstarszym takim drzewem w Europie hodowanym w sztucznym środowisku. Obecna palmiarnia ma ok. 15 m wysokości, a liście w górnych partiach rośliny już dwa razy wypchnęły szybki w szklanym dachu budowli.

W 2017 r. ma powstać też nowa oranżeria. Pozostała część palmiarni najprawdopodobniej zostanie rozbudowana w kolejnych latach; rozważane jest utworzenie np. motylarnii. Po przebudowie budynek palmiarni będzie bardziej dostępny dla mieszkańców - również dla osób niepełnosprawnych i przez cały rok.

Prace w oliwskim parku trwają już od kilku lat. W 2014 r. park powiększył się o ok. 0,9 ha i w tej nowej części (położonej między ogrodem botanicznym a ul. Opacką) odwiedzający mają do dyspozycji ogród barokowy z odtworzoną historyczną zabudową Folwarku Saltzmanna oraz ogród z elementami typowymi dla krajobrazu japońskiego.

Obecnie trwają przygotowania do remontu Groty Szeptów. Projekt ma być gotowy w październiku. Trwają też przygotowania do zabezpieczenia roślinności w istniejącej rotundzie na zimę 2016/2017 i na czas prowadzonych w przyszłości robót.

Podczas pierwszego posiedzenia Rady Programowej Parku Oliwskiego w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zaznaczył, że rewaloryzacja Parku Oliwskiego jest kolejnym, po Trakcie Królewskim, tego typu przedsięwzięciem obejmującym tak unikatowe miejsce w mieście.

"W ostatnim czasie powstały dwie piękne, nowe części parku. Teraz czas na rewaloryzację starszej części obiektu" - dodał Adamowicz. Jak wyjaśnił, zmiany w miejscu z tak bogatą historią i o takiej randze wymagają dogłębnego przemyślenia i dyskusji i z tego względu powołana została Rada Programowa Parku Oliwskiego.Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY