REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Park Konstruktorów w Gdyni otwarty

  • Autor: UM Gdynia
  • 18 lis 2015 15:40
Park Konstruktorów w Gdyni otwarty
fot. Park Konstruktorów w Gdyni projektu firmy Industria
Park Konstruktorów w Gdyni otwarty
Park Konstruktorów w Gdyni otwarty
Park Konstruktorów w Gdyni otwarty

Nietypowym rozerwaniem metalowej wstęgi otwarty został Park Konstruktorów. Ten nowy obiekt na terenie byłej Stoczni Gdynia oferuje przestrzeń dla kreatorów, projektantów i inżynierów, w której mogą rozwijać projekty technologiczne „od koncepcji do produktu". Za projekt odpowiada Industria, a wykonawcą prac była firma Dekpol.

REKLAMA

Park Konstruktorów powstał dzięki współpracy dwóch pomorskich instytucji - Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia oraz Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Mieszczący się przy ulicy Konstruktorów 1 obiekt to nowe, unikalne w skali kraju miejsce dla reatorów, projektantów i inżynierów, gdzie w małej skali można produkować prototypy, czy też próbne serie własnych wynalazków. Działalność w branży wysokich technologii wymaga specjalistycznej infrastruktury, przestrzeni i urządzeń. Próbką ich możliwości było "przecięcie wstęgi", czyli prezentacja maszyny do testowania wytrzymałości metalu. Po uruchomieniu urządzenia sztabka została rozerwana z wielotonową siłą.

Utworzenie Parku Konstruktorów pozwoliło także na zrewitalizowanie kolejnego fragmentu byłej Stoczni Gdynia, a miasto zyskało doskonałe zaplecze wdrożeniowo-produkcyjne, które nie zmieściło się już na obecnych terenach PPNT Gdynia i GPNT. W wyremontowanym budynku (kiedyś nazywanym Pentagonem), o powierzchni około 5600 mkw., znajdują się nowe prototypownie, warsztaty, pracownie projektowe, m.in.: Pracownia Badań Nieniszczących i Niszczących, Pracownia Łączności i Nawigacji, Wzorcowania Przyrządów Pomiarowych, przystosowane do tzw. czystej produkcji elektroniki, automatyki, robotyki, inżynierii oraz wzornictwa przemysłowego. Przygotowane zostały także przestrzenie dla projektantów i architektów. Twórcy i konstruktorzy z PPNT Gdynia i GPNT mają możliwość komfortowego przeprowadzania testów, badań i udoskonaleń technologii, które są tworzone w obu parkach.

Inwestycja o wartości ponad 30,6 mln zł jest w 85 proc. dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach rozbudowy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia. Pozostałe środki, w ramach umowy partnerskiej, wniosły Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna (w postaci nieruchomości) i Miasto Gdynia. Generalnym wykonawcą przebudowy była firma Dekpol. Prace budowlane, wartości 16,4 mln zł netto, objęły kompleksową modernizację budynku, w systemie "zaprojektuj i wybuduj".

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY