REKLAMA
PARTNER PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Park Kulturowy na Krupówkach to mit?

  • Autor: PAP
  • 29 lip 2016 14:39
 Park Kulturowy na Krupówkach to mit?
Krupówki, autor: Lukas Plewnia, źródło: flickr.com

Mija miesiąc od funkcjonowania Parku Kulturowego w obrębie zakopiańskich Krupówek. Z deptaka miał zniknąć nielegalny handel i szpecące reklamy, ale na razie zmiany są niewielkie.

REKLAMA

Zgodnie z funkcjonującą od 1 lipca uchwałą o Parku Kulturowym z fasad kamienic przy Krupówkach miały zniknąć wielkie reklamowe billboardy, zakazano także wywieszania towaru poza obrębem straganów, niedozwolona jest sprzedaż "z ręki" oraz usługi tzw. wędrownych przebierańców oferujących fotografie.

Przez cały lipiec urzędnicy w towarzystwie strażników miejskich chodzili po Krupówkach i tłumaczyli handlującym i właścicielom nieruchomości, co jest w nowych przepisach. Dotychczas nie karano finansowo za niedostosowanie się do uchwały, ale od poniedziałku mają posypać się mandaty, konfiskaty towarów i wnioski do sądu - powiedział  komendant zakopiańskiej straży miejskiej Marek Trzaskoś.

Za niedostosowanie się do przepisów uchwały handlujący może otrzymać mandat do 500 zł.

Niewielu z handlujących na słynnym deptaku dostosowało się do nowych przepisów zmieniając wygląd straganów, inni zapewnili, że do końca lipca dostosują swoje kramy.

"Dostaliśmy także zapewnienie od właścicieli nieruchomości, że do końca lipca zlikwidują wielkoformatowe reklamy na fasadach. Skontrolowaliśmy prawie 250 nieruchomości i w połowie z nich stwierdziliśmy nieprawidłowości związane z wywieszonymi na fasadach reklamami" - dodał Trzaskoś.

Przyznał on, że straż ma problem z reklamą świetlną na środku Krupówek, reklamującą klub nocny. "Właściciel kamienicy, na której jest zainstalowana, nie chce jej usunąć twierdząc, że to nie jego reklama, jednak przepisy mówią, że właściciel nieruchomości odpowiada za elementy zainstalowane na fasadzie" - wyjaśnił komendant.

Są także przedsiębiorcy, którzy nie chcą się dostosować do nowych przepisów. Przykładem był właściciel plastikowej pandy reklamującej lokal. Aby zapisy nowej uchwały go nie objęły, właściciel przykleił na pandzie kartkę z napisem "obiekt kultu religijnego".

"Ostatecznie właściciel pandy został przekonany, aby schować ją z przestrzeni ulicy, bo samo naklejenie kartki z napisem nie wystarczy, aby ominąć przepisy" - wyjaśnił Tomasz Filar, naczelnik wydziału gospodarki gruntami i koordynator zespołu do spraw wprowadzania uchwały o Parku Kulturowym.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY