REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Park w Starachowicach czeka rewitalizacja. W planach konkurs

  • Autor: PAP
  • 01 sie 2016 09:24
fot. pixabay.com

Powstanie stref tematycznych, eksponujących walory przyrodnicze Parku Miejskiego w Starachowicach, odnowienie alejek spacerowych, wytyczenie ścieżek rowerowych i odbudowę oczek wodnych zakłada projekt, który przy wsparciu funduszy UE, będzie realizował miejski samorząd. Gmina Starachowice wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich planuje ogłosić konkurs, na opracowanie koncepcji zagospodarowania Parku Miejskiego.

REKLAMA

Marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i prezydent Starachowic Marek Materek podpisali wstępną umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych projektu zagospodarowania parku. Całkowity koszt inwestycji to niemal 3 mln zł. Ponad 1,6 mln zł będzie pochodziło z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.Przedsięwzięcie zakłada kompleksowe zagospodarowanie zaniedbanego, niemal 10-hektarowego Parku Miejskiego im. Stefana Żeromskiego, położonego w centrum Starachowic, na skarpie doliny rzeki Kamiennej. Park powstał w latach 1958-61, a przy jego wytyczeniu, wykorzystano funkcjonujący w tym miejscu drzewostan, zachowując jego leśny charakter. Rosną tam stuletnie drzewa, m.in. okazałe dęby - pomniki przyrody.

Prezydent Materek podkreślił podczas konferencji prasowej, że gmina chce "przywrócić do życia" miejsce, gdzie niektórzy boją się dziś zaglądać. "Starsi mieszkańcy miasta wiedzą, jak to miejsce wyglądało kilkadziesiąt lat temu, było często odwiedzane przez mieszkańców, którzy przychodzili tu z całymi rodzinami" - przypomniał.

W parku zostaną odnowione alejki dla pieszych i wytyczone ścieżki dla rowerzystów, będzie także zainstalowane oświetlenie i monitoring. Pojawią się elementy małej architektury - ławeczki, altany, pergole, taras widokowy, odbudowana zostanie także sieć oczek wodnych.

Będą wybudowane toalety i wydzielone miejsca na potrzeby punktów gastronomicznych. W parku będzie można także korzystać bezpłatnie z bezprzewodowego internetu.

Park zostanie podzielony na roślinne obszary tematyczne, tak by lepiej eksponować jego walory przyrodnicze. Będą to m. in. rodzime drzewa i krzewy liściaste, "Ogród Czterech Pór Roku" z roślinami sezonowymi, rodzime drzewa i krzewy iglaste, rośliny wrzosowate, bór sosnowy, kolekcja różaneczników i ogrody z wodną roślinnością.

Planowane są nowe nasadzenia. W projekcie założono wprowadzenie w parku cyklu imprez ekologicznych oraz corocznego "Festiwalu kwiatów" połączonego z kiermaszem ogrodniczym.

W parku będzie także funkcjonowała muszla koncertowa. Stanie też rzeźba przedstawiająca pisarza, patronującego parkowi.

Gmina Starachowice wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich planuje ogłosić ogólnopolski konkurs, na opracowanie koncepcji zagospodarowania Parku Miejskiego.

W przygotowaniu dokumentacji projektowej, mają pomóc konsultacje społeczne, organizowane przez samorząd, który wykorzysta na ten cel część z 2,5 mln zł rządowego wsparcia. Miasto na początku roku wyróżniono grantem w konkursie Ministerstwa Rozwoju "Modelowa rewitalizacja miast". Starachowice to jedyny samorząd woj. świętokrzyskiego i jeden z 19 w Polsce, nagrodzony w przedsięwzięciu. Doceniono projekt samorządu "Starachowice OD nowa".

Inwestycja ma być sfinalizowana do początku 2018 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY