REKLAMA
PARTNERZY PORTALU Forbo
×

Szukaj w serwisie

Parklety "rosną" na wiosnę

  • Autor: UM Gdynia
  • 19 gru 2016 09:04
Parklety "rosną" na wiosnę
Gdynia, fot. pixabay.com

Wiosną 2017 r. na ulicy Starowiejskiej ustawiony zostanie pierwszy w Gdyni parklet, czyli sezonowy miejski mebel składający się z kilku siedzisk i donic. To jeden ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego. Tego typu konstrukcje montuje się głównie na ulicach zdominowanych przez samochody, z wąskimi chodnikami, dzięki czemu zyskuje się więcej przestrzeni dla pieszych.

REKLAMA

Parklet jest zwycięskim projektem Budżetu Obywatelskiego z 2015 roku w dzielnicy Śródmieście. Jego pełna nazwa to ”Usiądź na Starowiejskiej! Premiera małej architektury na najstarszej ulicy w Gdyni” i jest propozycją Stowarzyszenia Starowiejska. Mebel, który pozwoli przysiąść jednorazowo około dziesięciu osobom, zostanie ustawiony bezpośrednio na ul. Starowiejskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. 3 Maja. Zgodnie z koncepcją dostępny będzie od kwietnia do października, następnie demontowany by powrócić kolejnej wiosny - podaje oficjalny portal miejski Gdyni.

Parklet jest już gotowy, zbudowany i do czasu montażu przeczeka w magazynie wykonawcy. Początkowy budżet przedsięwzięcia wynosił nieco ponad 28 tys. złotych, ale ostatecznie suma wyniesie o 11 tys. zł więcej. Budżet Obywatelski jest formą konsultacji i dialogu z mieszkańcami. Wiedząc czego gdynianie oczekują, znajdujemy rozwiązania aby projekt doprowadzić do końca, nawet gdy jest droższy niż pierwotnie zakładano – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Wykonawcą parkletu jest firma MPG z siedzibą w Łagiewnikach Nowych. Wykonany został z materiałów wysokiej jakości: podest z 53 szt. płyt betonowych prefabrykowanych, konstrukcja siedzisk ze stali malowanej proszkowo. W projekcie uwzględniono „Standardy dostępności” dla miasta Gdyni – podest wykonano z płyt o zróżnicowanej fakturze oraz zastosowano podłokietniki. Dodatkowo w sezonie letnim siedziska zdobić będą nasadzenia roślin w donicach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie

REKLAMA

LUDZIE Z BRANŻY